Kábul 21. novembra (TASR) - Okrem obyvateľov afganskej metropoly, tých ktorí prežili konflikt z uplynulých rokov, by o pohnutých osudoch mohli rozprávať aj zvieratá malej kábulskej ZOO, tie ktoré prežili.
Bardom vojnou poznačenej zoologickej záhrady je jednooký lev Mardžán, ktorý sedí apaticky a osamote vo svojej klietke a takmer nereaguje, keď ho príde skontrolovať riaditeľ zariadenia Šeraga Umar.
"Je tak starý, ako ja," smeje sa 48-ročný Umar a v podstate neklame. Spresní, že Mardžán je o tri roky mladší. "Úbohá šelma, nemá partnera. Starne rýchlo. Najviac je ale traumatizovaný dotykom so smrťou," stručne predstavuje kráľa ZOO Umar.
Mardžín na vlastnom tele nesie stopy búrlivých 90. rokov. Po odchode sovietskych vojsk sa jeden mudžahídsky bojovník chcel predviesť pred priateľmi, preskočil ohradu a začal leva dráždiť. Marjan mal v ten deň jeden chod navyše.
Nasledujúci deň však brat zjedeného rebela, v rámci regionálnych tradícií krvnej pomsty, hodil do levovho výbehu granát. Mardžán, v presvedčení, že ide o jedlo, po granáte skočil. Pri výbuchu, ktorý ho takmer zabil, prišiel o oko.
Inokedy sa ďalší afganský bojovník zabával tým, že vystrelil raketovo odpaľovaný granát na slona. Miestny medveď má doteraz na nose otvorenú ranu, na liečenie ktorej nemá ZOO peniaze. Zranenie je podľa Umara pamiatkou na talibanských návštevníkov, ktorí maca bili palicami.
Vojnou zničená ZOO funguje napriek tomu, že Umarových sedem detí prežíva na pokraji hladu. Riaditeľ od júla nedostal výplatu, v prepočte asi 20 dolárov mesačne - z rezerv, ktoré sa ale rýchlo míňajú, však stále nájde trocha peňazí, aby udržal nad vodou svojich 11 zamestnancov. "Nemôžeme nechať tieto zvieratá zomrieť. Je to naša paštúnska česť. Nepozeráme na náklady. Našou povinnosťou je zachrániť ich," tvrdí.
Počas bojov, ktoré vypukli po odchode Sovietov medzi rôznymi afganskými frakciami, bola - popri väčšine budov v Kábule - zničená hlavná budova ZOO s akváriom. Mreže na polovici klietok sú pokrútené a veľa výbehov je prázdnych. Z pôvodných 37 druhov zvierat sa ich počet znížil na súčasných 19.
Umar ale nestráca nádej. "Denne nás navštevovalo možno 100 ľudí. Teraz (po odchode Talibanu) sú to dve stovky. Ľudia už nemajú strach chodiť von. Prichádzajú dokonca aj ženy, ktoré si dávajú dole masky z tváre, aby lepšie videli," hovorí.
Účtovné knihy ale hovoria menej optimistický príbeh: Prevádzka ZOO stojí 250 miliónov afgani (asi 6000 dolárov) mesačne a ťažko skúšané mesto s hladujúcimi ľuďmi v uliciach má iné priority.
Len strava pre leva - najväčšia položka rozpočtu ZOO - stojí 14 dolárov mesačne, čo je viac, ako príjem mnohých Kábulčanov. Desaťkilogramovú dennú dávku mäsa poskytuje na úver miestny mäsiar s tým, že riaditeľ zaplatí, keď bude môcť.
Umar pochybuje, že chaotická správa Severnej aliancie, ktorá mesto pred týždňom obsadila, bude ochotná a schopná ZOO financovať. Vojaci dokonca neplatia ani vstupné 2000 afgani (päť centov), keď sa prídu na zvieratá pozrieť, hovorí.
Riaditeľov optimizmus udržiavajú prísľuby zo zahraničia. Kenská vláda mu povedala, že zoologickej záhrade za desať rokov poskytne exotické zvieratá, ak bude ZOO v tom čase existovať. Pomoc prisľúbili aj združenia zoologických záhrad z iných častí sveta.
Podľa Umara je zázrak, že ZOO prežila päť rokov vlády fundamentalistického hnutia Taliban. Raz, kvôli kráteniu rozpočtu, talibovia prikázali zredukovanie počtu zamestnancov z 19 na troch. "Vysvetlil som im, že to nie je možné. Nakoniec sa nám podarilo udržať dosť ľudí," spomína.
Inokedy sa objavil talibanský minister kultúry a chcel vedieť, aký islamský zákon povoľuje držanie zvierať. V prípade, že by Umar nepredložil príslušný text, zvieratá by museli pustiť na slobodu.
Umar sa najprv obrátil na mestské úrady, tie mu však odpoveď nedali. Nasledovala žiadosť adresovaná zoologickému oddeleniu Kábulskej univerzity, kde však pochodil rovnako. ZOO zachránil až verdikt teologického oddelenia, ktoré potvrdilo, že prorok Mohamed mal zvieratá pre potešenie.
Osud Kábulu a celého Afganistanu je podľa Umara v rukách Alaha. "Fungujeme na viere. Nakoniec všetko dobre dopadne. Ak boh dá," hovorí.