Brusel/Arlon 22. júna (TASR) - Belgický pedofil Marc Dutroux dostal za vraždy, znásilnenia a únosy dievčat doživotný trest. Rozhodol o tom dnes súd v juhobelgickom Arlone, čím sa skončil belgický "proces storočia".
Verdikt, na ktorý celé Belgicko čakalo od odhalenia Dutrouxových zločinov a jeho zatknutia v auguste 1996, prečítal predseda súdu Stéphane Goux krátko pred 16.30 h SELČ.
V 50-stranovom rozsudku, ktorého čítanie vysielali v priamom prenose hlavné belgické televízne stanice, označil predseda súdu Dutrouxa za "nebezpečenstvo pre spoločnosť".
"Marc Dutroux, boli ste odsúdený na najvyšší možný trest. Myslím, že stále ste z toho vyviazli lepšie ako väčšina vašich obetí, ktoré už nie sú medzi živými," obrátil sa sudca na najnenávidenejšieho belgického zločinca po vynesení rozsudku.
"Verím, že vaša budúcnosť a váš život bude teraz ľahší, že budete môcť ísť ďalej," odkázal dvom dievčatám, ktoré väzenie v Dutrouxovej pivnici v roku 1996 prežili, ako aj rodičom štyroch mŕtvych dievčat.
Dutrouxovu exmanželku Michelle Martinovú odsúdili na 30 rokov väzenia - súd neuznal tvrdenia jej obhajcov, že len plnila príkazy svojho manžela.
Ďalší komplic, narkoman Michel Leliévre dostal za spoluúčasť na únosoch a zneužívaní dievčat 25 rokov a Michel Nihoul len päť rokov, pretože súd ho zbavil obvinení z činov spojených s únosmi a zneužívaním dievčat a potvrdil jeho vinu "len" z obchodovania s ľuďmi a drogami. Prokuratúra požadovala pritom najmenej desať rokov.
Rodičia niektorých obetí vyjadrili nespokojnosť najmä s nízkym trestom pre Nihoula. "Je strašné, že nedostal maximum," reagoval Paul Marchal, otec vtedy 17-ročnej An, ktorú Dutroux zavraždil.
"Celkovo som spokojný, ale stále sme to my, kto prehral, pretože som stratil dcéru a tú mi nikto nevráti," povedal Jean Lambrecks, ktorého dcéru Eefje Dutroux omámil drogami a zaživa pochoval v záhrade svojho domu.
Jean-Denis Lejeune, ktorého osemročná dcéra Julia zomrela od hladu v Dutrouxovej pivnici, vyjadril nespokojnosť s trestom pre troch ostatných odsúdených. "Tí ľudia (okrem Dutrouxa) predsa tiež uniesli, mučili a nechali zomrieť naše deti," povedal.
Verdikt o výške trestu dosiahli dnes po asi hodinovej porade traja sudcovia a 12-členná ľudová porota.
Tá už minulý týždeň po trojdňovej porade uznala Dutrouxovu vinu z vraždy dvoch dievčat An a Eefje, smrti ďalších dvoch (Julie a Melissy) a únosov a sexuálneho zneužívania celkovo šiestich mladých Belgičaniek v rokoch 1995-96. Väzenie za zásuvnou stenou v pivnici jeho domu prežili len dve - Sabine a Laetitia, ktoré proti nemu aj svedčili v procese, ktorý sa začal 1. marca.
Dutroux je tiež vinný zo znásilnenia troch mladých Sloveniek a vraždy komplica Bernarda Weinsteina.
Okrem doživotného odňatia slobody Dutrouxov trest sprísnili osobitným desaťročným vládnym dohľadom, ktorý prakticky znemožní v budúcnosti jeho prípadné podmienečné prepustenie.
To by teoreticky prichádzalo do úvahy už o sedem rokov. Doživotný trest je totiž v Belgicku na úrovni 30 rokov a o podmienečné prepustenie možno požiadať po odpykaní polovice trestu, teda po 15 rokoch. Dutroux je už takmer osem rokov vo väzení.
Proti verdiktom ľudovej poroty nie je v Belgicku možné odvolanie, odsúdení môžu rozsudky napadnúť len kvôli prípadným procedurálnym nedostatkom.