Britskí diplomati s Teheránom rokujú o prepustení ôsmich Britov. Podľa iránskych predstaviteľov člny vplávali do iránskych vôd bez povolenia. Britské ministerstvo obrany tvrdí, že námorníci cvičili irackú riečnu hliadku a mohli nevedomky prekročiť hranicu, ktorá prechádza zhruba prostriedkom kanálu.
Britskí diplomati sa obávajú, že bežný incident, ktorý sa v podobných prípadoch väčšinou vyrieši na mieste, môže prerásť do väčšej krízy. Očakávajú sa preto rokovania na vysokej úrovni. Hovorca britského veľvyslanectva v Teheráne Andrew Dunn vyjadril nádej, že tento incident neprerastie do diplomatickej roztržky. Faktom ale je, že k nemu došlo práve v čase, keď sú vzťahy medzi Iránom a Britániou mimoriadne napäté. Londýn ako spolupredkladateľ rezolúcie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu kritizoval Teherán za to, že s organizáciou nespolupracuje.
Podľa britských komentátorov sa Irán snaží len krátko pred odovzdaním právomocí do rúk Iračanom naznačiť, že mieni hrať v tomto regióne dôležitú úlohu.
Aj Times sa domnievajú, že Irán takto dáva o sebe vedieť: "Zadržanie troch britských hliadkových lodí v údajne iránskych teritoriálnych vodách je jasným upozornením, že Teherán mieni hrať v Perzskom zálive dominantnú úlohu po tom, ako sa za osem dní ujme úradu nová iracká vláda."
A noviny pripomínajú, že o vymedzenie hranice v ústí rieky sa Irán dlho prel so Saddámom Husajnom. K podobným incidentom, teda že člny prekročia aj nevedomky líniu, dochádza vraj často a Irán takto nereaguje. Takže prečo práve teraz?
"Irán je nahnevaný kvôli tomu, že Británia spolupredložila rezolúciu, ktorú minulý piatok schválila MAAE. Tá dôrazne a oprávnene kritizuje Teherán, že nespolupracuje pri vyšetrovaní svojho jadrového programu."
Times sa domnievajú, že rozdúchaním tohto sporu s Britániou môže Irán "uspokojiť" domáci dopyt po tvrdom postupe voči Západu.
K podobným záverom dospel aj Daily Telegraph, ktorý okrem sporu okolo rezolúcie našiel aj ďalšiu možnú príčinu incidentu - Britov totiž zadržali tzv. Revolučné gardy.
"Zapojenie Revolučných gárd, jednej časti ozbrojených zložiek zodpovednej za obranu islamskej revolúcie, naznačuje zapojenie tradičných náboženských kruhov, ktoré chcú vyslať signál do Londýna."
Podľa Daily Telegraphu britskí diplomati tento incident nepodceňujú. "Ak Irán lode do 48 hodín nevráti, môže to prerásť do hlbokej diplomatickej krízy," cituje na záver jedného z nich.