Belehrad 17. júna (TASR) - Srbskí špecialisti začali dnes v objekte čínskeho veľvyslanectva operáciu s cieľom zneškodniť veľkú americkú bombu, ktorá nevybuchla počas bombardovania Juhoslávie silami NATO pred piatimi rokmi.
Presné lokalizovanie a následné zneškodnenie 900-kilogramovej bomby, jednej zo štyroch, ktoré americké lietadlá zhodili na ambasádu v Belehrade 7. mája 1999, potrvá podľa expertov celkovo asi mesiac.
Podľa tímu odborníkov sa verejnosť nemá čoho obávať a nehrozí jej žiadne nebezpečenstvo. Okolo bomby pred samotnou asi polhodinovou deaktiváciou vyhĺbia 500-metrovú jamu.
Ďalšie tri bomby explodovali. Ich výbuch zabil troch čínskych novinárov, zničil časť budovy a narušil vzťahy členov NATO s Čínou. Tá napriek ubezpečeniam USA o omyle tvrdila, že útok bol zámerný.
Americká armáda budovu pokladala za srbské vojenské zásobovacie centrum. Použila však neaktuálne mapy, na ktorých ambasáda nebola zakreslená, hoci ju bolo jasne vidieť na bežných turistických mapách juhoslovanskej metropoly.
Veľvyslanectvo, s charakteristickou strechou čínskeho štýlu so zelenými škridlami, vyzerá dnes zvonku pomerne neporušene, vnútri je však zničené. Budova je prázdna od roku 1999, no stále ju strážia a je na nej vztýčená čínska zástava.
V roku 1999 bombardovalo NATO ciele v Srbsku a Čiernej hore 78 dní s cieľom donútiť vtedajšieho prezidenta Slobodana Miloševiča, aby stiahol vojakov a políciu z Kosova a ukončil perzekúciu albánskej väčšiny v provincii.
Útok v Belehrade uskutočnili najmodernejšími bombami JDAM, ktoré sú navádzané satelitnými globálnymi pozičnými systémami. Bomba na čínskom veľvyslanectve je jednou z piatich nevybuchnutých, ktoré sa stále nachádzajú v Belehrade. Ďalšie štyri sú pod troskami bývalého ústredia polícia a armády, ako aj v obytnej oblasti mesta.