V stredu to priznali predstavitelia Pentagónu.
Ozbrojené sily muža zadržiavali od októbra 2003 bez pridelenia väzenského čísla a bez toho, aby upovedomili Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK), povedal hovorca ministerstva obrany Bryan Whitman.
Pridelenie väzenského čísla a informovanie Červeného kríža sú vyžadované Ženevskými konvenciami a inými humanitárnymi zákonmi.
Podľa Whitmana ozbrojené sily v tomto prípade urobili chybu. O záležitosti ako prvé v stredu v noci informovali televízne stanice NBC a CBS. Hovorca dodal, že väzeň v krátkom čase číslo dostane a Červený kríž bude oficiálne upovedomený.
"MVČK mal byť o zadržiavanom informovaný skôr. Mali sme podniknúť kroky, a podnikli sme potrebné kroky na nápravu situácie," povedal Whitman.
Predpokladá sa, že väzňom je vysokopostavený člen radikálnej skupiny Ansar al-Islam, ktorá mala pred USA vedenou inváziou z marca 2003 základne na severe Iraku. Americkí predstavitelia sú presvedčení, že dotyčný sa podieľal na útokoch proti koaličným silám, povedal Whitman.
Ústredná spravodajská služba (CIA) požiadala ozbrojené sily, aby sa o muža postarali, ale aby mu nepridelili väzenské číslo a aby neinformovali ČK, kým sa nerozhodne o jeho štatúte, dodal hovorca.
Administratíva prezidenta Georgea W. Busha označuje podozrivých z terorizmu za "nepriateľských bojovníkov", ktorí nie sú chránení Ženevskými konvenciami.
Vojenskí predstavitelia dohodu so CIA spochybnili, ich výhrady sa však na najvyššie miesta Pentagónu dostali len v máji, oznámil Whitman s tým, že s väzňom sa zaobchádzalo humánne. Whitman ani hlavný hovorca ministra obrany Lawrence Di Rita identitu väzňa nechceli zverejniť.
Červený kríž a iné humanitárne skupiny kritizovali USA za to, že niektorých väzňov zadržiavajú tajne. Stredajšie priznanie je zo strany Pentagónu prvým uznaním, že nejaký konkrétny väzeň bol zadržiavaný tajne.
Obžalovaný člen Ansar al-Islam nie je podľa nemenovaného predstaviteľa Pentagónu držaný vo väzení Abú Ghraib, kde došlo k týraniu irackých zadržiavaných americkými vojakmi.