New York 17. júna (TASR) - Bývalý americký prezident Bill Clinton označil svoj boj proti impeachmentu za "symbol cti" a svoju aféru s praktikantkou v Bielom dome Monikou Lewinskou za "morálne neobhájiteľnú".
V hodinovom rozhovore, ktorý televízia CBS odvysiela v nedeľu v programe 60 Minutes - dva dni pred otvorením predaja pamätí My Life (Môj život) - Clinton vyhlásil, že je hrdý na svoj úspešný boj proti pokusu o jeho odvolanie z postu.
"Nikdy som to nenechal, nikdy som neuvažoval o rezignácii a postavil som sa tomu a odbil som to," povedal podľa úryvkov z interview, ktoré CBS zverejnila v stredu.
"Celý súboj bol symbolom cti. Nepovažujem to za škvrnu, lebo (proces impeachmentu) bol nelegitímny," dodal Clinton, ktorý proces označil za "zneužitie moci".
Clintonove 957-stránkové memoáre sa na pultoch objavia v utorok. Za knihu údajne dostal zálohu desať miliónov dolárov.
Pre 60 Minutes exprezident povedal, že jedna z vecí, ktoré najviac ľutuje, je jeho aféra s Lewinskou, ktorú označil za "hroznú morálnu chybu".
Clinton uviedol, že jeho manželka Hillary a dcéra Chelsea dopad odhalenia prekonali vďaka poradenstvu. Ako dodal, Hillary Rodhamová Clintonová - momentálne demokratická senátorka za New York - s ním potrebovala stráviť určitý čas, aby sa mohla rozhodnúť, či má v manželskom zväzku zostať.
"Vyčlenili sme jeden deň týždenne a - celý deň v týždni, každý týždeň po dobu jedného roka, možno trochu dlhšie - absolvovali sme poradenstvo. Robili sme to spolu. Robili sme to individuálne. Bola to rodinná práca," povedal.
Podľa Clintona jeho neveru nemožno racionálne vysvetliť. "Urobil som niečo z toho najhoršieho možného dôvodu. Len preto, že som mohol. Myslím, že to je asi morálne najneobhájiteľnejší dôvod," uviedol exprezident.
Za svoj najväčší vnútropolitický úspech počas osemročného pôsobenia v Bielom dome označil rekordný hospodársky rozmach. Okrem iného spomenul vytvorenie 22 miliónov nových pracovných miest.
Za jeden z vrcholov svojej zahraničnej politiky považuje deň, keď sa v júni 1999 skončila kosovská vojna. "Deň, keď sa kosovská vojna skončila a ja som vedel, že dni (vtedajšieho juhoslovanského prezidenta Slobodana) Miloševiča sú zrátané, bol úžasným dňom," povedal.
Veľkým sklamaním pre Clintona je neúspešný pokus zo záveru funkčného obdobia sprostredkovať izraelsko-palestínsku mierovú dohodu.
Záujem o Clintonovú knihu je obrovský. Kníhkupectvá vo Washingtone a v New Yorku uvažujú o tom, že v pondelok zostanú otvorené aj po polnoci, aby mohli memoáre za 35 dolárov (asi 1000 korún) začať ihneď predávať.
Pamäte sa už dajú objednať na internete, pričom Amazon.com zaznamenal rekordné tempo rezervácií v kategórii autobiografia a pamäte. Clintonova kniha dokonca sedemnásobne prekonala objednávky mimoriadne úspešnej knihy Living History, v ktorej jeho manželka Hillary spomína na obdobie strávené v Bielom dome.