Brusel 14. júna (TASR) Ohrozený premiér a stabilita vládnej koalície na jednej strane a rekordný úspech krajnej pravice na strane druhej tak možno stručne zhodnotiť výsledky nedeľňajších regionálnych volieb v Belgicku.
Vládni flámski liberáli (VLD) premiéra Guyho Verhofstadta získali vo Flámsku podľa konečných výsledkov len 19,8 percenta hlasov a skončili na treťom mieste za opozičnými kresťanskými demokratmi (CdaV), ktorých volilo 26,1 percenta, a nacionalistickým Flámskym blokom (24,2 percenta).
Keďže koaličný partner liberálov flámski socialisti SP.A získali len 19,7 percenta hlasov, táto koalícia stratila vo flámskom regionálnom parlamente väčšinu.
To môže mať vážne dôsledky aj pre federálnu vládu, hoci jej frankofónna časť vo Valónsku i bruselskom regióne uspela. VLD a SP.A však budú vo flámskom parlamente potrebovať podporu opozičných kresťanských demokratov, pretože ani s bývalým koaličným partnerom zelenými, nebudú mať väčšinu.
Za takýchto okolností však môže CdaV žiadať zmeny aj na federálnej úrovni a prípadne žiadať výmenu premiéra či odchod celej VLD z vlády.
Vláde nemusí pomôcť ani úspech koaličných strán vo Valónsku, kde dominovali s 36,9 percentami frankofónni socialisti PS pred frankofónnymi liberálmi MR (24,3 percent). Obe strany získali najviac hlasov aj v bruselskom regióne (28,8, resp. 28 percent).
Neúspech Verhofstadtových liberálov potvrdili aj konečné výsledky volieb do Európskeho parlamentu. VLD skončila na celonárodnej úrovni až tretia so ziskom 13,6 percenta hlasov, zatiaľ čo opozičnú CdaV volilo 17,4 a krajne pravicový Flámsky blok 14,3 percenta voličov.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed