Brusel 19. novembra (TASR) - Francúzsko dnes vyvolalo diskusiu v Bruseli, keď sa nepriamo vyslovilo za spoločné prijatie nie 10, ale hneď 12 kandidátskych krajín do Európskej únie.
Francúzsky minister zahraničných vecí Hubert Védrine na rokovaní so svojimi kolegami podľa rôznych zdrojov spochybnil stratégiu spoločného prijatia desiatich kandidátov, poukázal na možné destabilizujúce dôsledky takéhoto rozšírenia a zdôraznil, že sa treba zaujímať aj o osud Rumunska a Bulharska.
Ministri dnes rokovali o strategickom dokumente a pravidelných správach Európskej komisie o pokroku kandidátov zverejnených minulý týždeň. Podľa týchto dokumentov počíta EÚ s prijatím skupiny 10 krajín v roku 2004, mimo by ostali iba Bulharsko a Rumunsko.
"Musíme mať na mysli osud týchto dvoch krajín, ktoré budú vynechané z takéhoto rozšírenia. Mohlo by to byť pre ne destabilizujúce," citoval Védrina nemenovaný predstaviteľ EÚ. Podľa iného diplomata Védrine poukázal na to, že prijatie veľkého počtu krajín je aj tak politické rozhodnutie. "Ak to má teda byť veľké rozšírenie, prečo nie aj Bulharsko a Rumunsko,?" citoval Védrina diplomat.
Védrinove slová vyvolali rozporuplné reakcie. Podľa niektorých názorov chcel francúzsky minister podporiť Rumunsko - vrelý vzťah Paríža k Bukurešti nie je ničím neznámym. Iné zdroje však vysvetľovali jeho slová snahou poukázať na potrebu diferenciácie aj medzi desiatimi kandidátmi a vyslať varovný signál napríklad Poľsku.
"Ak bude politickým rozhodnutím prijaté Poľsko, prečo by sa to isté nemalo stať v prípade Bulharska a Rumunska," uvažoval nemenovaný zdroj.
"Myslím, že minister (Védrine) nastolil správnu otázku. Je to dobrá otázka, ktorá podnieti užitočné premýšľanie," reagoval belgický minister zahraničia Louis Michel, ktorý dnešnej schôdzke predsedal. Podľa komisára EÚ pre regionálnu politiku a reformu Michela Barniera by "z geopolitického a geografického hľadiska bolo možno na zváženie", keby dve významné balkánske krajiny ostali istý čas mimo.
Podľa väčšiny pozorovateľov si však všetci uvedomujú, že pripojenie Rumunska a Bulharska k 10 krajinám by nevyhnutne oneskorilo rozšírenie a nikto si takýto návrh nedovolí dať. Aj medzi desiatimi kandidátmi však treba diferencovať a nikto z nich nemá členstvo v roku 2004 ešte isté, interpretovali diplomati a experti dnešnú diskusiu ministrov.
Šéfovia diplomacií si dnes vypočuli správu komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena o strategickom dokumente a hodnotení pokroku 13 kandidátov z minulého týždňa. Zhodli sa, že sa podarilo urobiť kus práce a zdôraznili potrebu dodržať tempo rokovaní a platné princípy vrátane diferenciácie.
Súhlasili tiež s tým, aby náklady na rozšírenie nepresiahli limity stanovené na summite v Berlíne v roku 1999. Ministri z Nemecka a Británie sa vyslovili za to, aby EÚ nesľubovala kandidátom žiadne priame platby pre farmárov, pokiaľ nebude existovať vnútorná dohoda o reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh