Machačkala 19. novembra (TASR) - Proces s bývalým čečenským poľným veliteľom Salmanom Radujevom sa dnes z budovy Najvyššieho súdu Dagestanskej republiky v Machačkale z bezpečnostných dôvodov presunul do väzenskej budovy.
V procese ako štátny žalobca vystupuje osobne generálny prokurátor Ruskej federácie Vladimir Ustinov. Polícia sa v tejto súvislosti obáva, že čečenskí teroristi by sa mohli pokúsiť o útok na prokurátora či dokonca o vyslobodenie Radujeva.
Proces s doteraz najvyššie postaveným predstaviteľom čečenského terorizmu potrvá pravdepodobne celé týždne, pretože vypovedať majú stovky svedkov a poškodených. Verejný výsluch Radujeva priniesol už celý rad otázok, na ktoré neexistuje jednoznačná odpoveď, respektíve vrhajú tieň podozrenia na nesprávny postup ruských vojenských síl v Čečensku.
V súdnej sieni Radujev pripomenul súdu nariadenie bývalého ruského ministra obrany Pavla Gračova z 25. mája 1992, na základe ktorého ruská armáda nechala čečenskej strane polovicu výzbroje umiestnenej v tejto republike. Išlo o 70.000 samopalov typu Kalašnikov, 40 tankov, rakety Grad a ďalšiu výzbroj. "Načo ste nám dali zbrane?," pýtal sa obžaloby a súdu Radujev.
Bývalý čečenský poľný veliteľ popiera väčšinu bodov obžaloby a v súvislosti s útokom čečenského oddielu v januári 1996 na dagestanské mesto Kizľar a obec Pervomajskoje vyhlásil, že nebol vojenským veliteľom operácie, ale len jej ideológom. Poľný veliteľ odmieta aj zodpovednosť za desiatky ľudských životov v Pervomajskom, na ktoré zaútočili federálne jednotky.
Ani po piatich rokoch od tragických udalostí sa ruská verejnosť nedozvedela, kto je za prechmaty federálnych síl v Kizľare a Pervomajskom zodpovedný. V kizľarskej nemocnici a priľahlých obytných domoch čečenskí teroristi zajali v januári 1996 až 3000 rukojemníkov. Neskôr sa s časťou rukojemníkov presunuli do dediny Pervomajskoje. Na ústupe z Kizľaru kolóna bojovníkov náhodne zajala skupinu elitných ruských policajtov, ktorých o blížiacom sa početnom oddiele ozbrojencov nikto z federálov neinformoval.
Podľa vtedajšieho prezidenta Borisa Jeľcina mali rukojemníkov v Pervomajskom vyslobodiť asi štyri desiatky ruských ostreľovačov a špeciálne jednotky. V skutočnosti však na obec s rukojemníkmi zaútočila ruská armáda ťažkými zbraňami. V dedine zomrelo 78 civilistov, vojakov a policajtov a ďalších asi 130 osôb utrpelo vážne zranenia. Napriek obliehaniu sa čečenským vzbúrencom pod vedením S. Radujeva spolu so skupinou zajatých policajtov podarilo z dediny utiecť. V súdnej sieni teraz Radujev tvrdí, že policajtov zachránil pred útokom vlastných kolegov.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh