Washington 11. júna (TASR) - Za prítomnosti desiatok lídrov z celého sveta sa dnes vo Washingtone koná štátny pohreb bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana.
Rakvu s Reaganovými telesnými pozostatkami previezli pomaly z rotundy Kapitolu, kde bola uložená od stredajšieho večera 34 hodín na čiernym zamatom pokrytom katafalku, do washingtonskej Národnej katedrály.
Ku katafalku ešte krátko predtým, ako príslušníci čestnej stráže vyniesli rakvu do pohrebného vozidla, prišla bývalá prvá dáma USA Nancy Reaganová, ktorá ju pohladila a pobozkala. V mierne daždivom počasí vypálili pred rotundou 21 sálv z diel.
Ako dnes ráno uviedol šéf polície v Kapitole, rotundu navštívilo do 5.00 h miestneho času (11.00 h SELČ) viac ako 84.000 ľudí. Po celú noc aj dnes ráno bol pred budovou dav ľudí, ktorí vchádzali dovnútra uctiť si Reaganovu pamiatku. Bolo tam možno vidieť aj rodičov so spiacimi batoľatami či slepca, ktorého okolo rakvy previedol jeho vodiaci pes. Niektorí návštevníci mali na sebe tričká s Reaganovou podobizňou.
Na pohrebe sa zúčastňujú štyria žijúci americkí exprezidenti - Gerald Ford, Jimmy Carter, Bill Clinton a George H. W. Bush, ako aj desiatky ďalších súčasných a bývalých svetových lídrov. Nechýba ani posledný sovietsky prezident Michail Gorbačov, ktorý sa spolu s Reaganom pričinil o skončenie studenej vojny, či niekdajší líder poľského hnutia Solidarita a neskôr prezident postkomunistického Poľska Lech Walesa. SR zastupuje prezident Rudolf Schuster.
V katedrále zaznie okrem iných aj príhovor bývalej britskej ministerskej predsedníčky Margaret Thatcherovej, ktorú o to samotný Reagan požiadal ešte pred niekoľkými rokmi. Thatcherová, ktorá už na verejnosti nevystupuje po tom, ako utrpela niekoľko menších mŕtvic, však nevystúpi priamo, ale svoj príhovor nahrala už pred mesiacmi.
Odchod významného štátnika si rozličným spôsobom pripomenú Američania v rôznych častiach krajiny. Na počesť 40. prezidenta USA zaznie 40 úderov kostolných zvonov. Na krátku dobu dnes večer stlmia svetlá v kasínach v Las Vegas. Niektorí guvernéri vyzvali obyvateľov svojich štátov na uctenie si exprezidenta chvíľou ticha.
Po pohrebe vo Washingtone prevezú Reaganove pozostatky lietadlom späť do Kalifornie, kde ho pri západe slnka pochovajú na súkromnom pohrebe v areáli Reaganovej prezidentskej knižnice v Simi Valley.
Reagan zomrel v sobotu vo veku 93 rokov po desaťročnom boji s Alzheimerovou chorobou. Po jeho úmrtí sa ukázalo, že popularita bývalého republikánskeho šéfa Bieleho domu, kalifornského guvernéra a filmového herca zostáva silná aj roky po jeho odchode z verejného života. Z Bieleho domu odišiel Reagan pred 15 rokmi a v súčasnosti je považovaný za jedného z najobľúbenejších amerických prezidentov.