Londýn 19. novembra (TASR) - Bojovníci Talibanu nedobrovoľne opúšťajú afganské mestá. Humanitní pracovníci však majú obavy, že ak sa dostanú cez hranice s Pakistanom, môžu sa ukryť v utečeneckých táboroch.
Nebolo by to prvý raz - aj počas genocídy v africkej Rwande sa páchatelia masakrov presunuli do utečeneckých táborov v susedných štátoch, odkiaľ podnikali výpady.
Aké opatrenia preto prijíma Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), aby k niečomu takému nedošlo? Hovorca vysokého komisára v Pakistane Chris Lanovsky tvrdí, že UNHCR bude trvať na tom, aby pakistanské úrady zabránili ozbrojeným ľuďom prekračovať hranice.
"Inak je samozrejme veľmi ťažké rozlíšiť bývalých bojovníkov Talibanu a utečencov, ktorí môžu vyzerať úplne rovnako," upozorňuje Chris Lanovsky. Podľa neho je na pakistanských vojakoch, a nie na UNHCR, aby rozlíšili utečencov a Talibancov. Ak to oni nezvládnu, úrad vysokého komisára s tým nemôže nič robiť.
UNHCR sa zatiaľ podarilo dopraviť z Uzbekistanu na sever Afganistanu prvý náklad humanitnej pomoci, ktorý tvorí 200 ton múky. Z mesta Hairaton na afganskej strane by mal náklad vyraziť do tábora pri Mazáre Šaríf, kde žijú tisíce rodín vyhnaných z domovov. To však závisí od bezpečnostnej situácie priamo na mieste.
Osobitný zástupca Detského fondu OSN (UNICEF) Nigel Fisher však na otázku, či odchod Talibanu z Kábulu znamená, že sa zabránilo humanitnej katastrofe, reaguje: "Ešte nie! V priebehu nasledujúcich týždňov a mesiacov musíme dostať do Afganistanu dostatok zásob, aby sme katastrofu odvrátili."
Podľa Fishera je tiež veľmi ťažké odhadnúť počet ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Už pred 11. septembrom trpelo nedostatkom potravín zhruba päť miliónov Afgancov.
Teraz je ich počet ešte vyšší, asi šesť až sedem miliónov. Sever Afganistanu, kde je situácia najprehľadnejšia, je zároveň regiónom trpiacim najväčším nedostatkom potravín. Je to krízová oblasť, ktorú treba zásobiť čo najrýchlejšie, a to nielen potravinami, ale aj prikrývkami, či zdravotníckym materiálom.
Americký generál Tommy Franks vo štvrtok na tlačovej konferencii v Pentagóne vyhlásil, že zaistenie humanitnej pomoci je jednou z priorít ozbrojených síl USA. Tie za ostatné tri dni do Afganistanu dopravili vyše 65 ton humanitnej pomoci. Američania budú aj naďalej podporovať mimovládne agentúry a medzinárodné organizácie z iných štátov, ktoré Afganistanu poskytujú humanitnú pomoc.