Zamboanga 19. novembra (TASR) - Stovky bývalých moslimských vzbúrencov začali dnes ozbrojené povstanie na juhofilipínskom ostrove Jolo, čím porušili mierovú dohodu z roku 1996.
Podľa oficiálnych zdrojov pri bojoch zahynulo 55 ľudí - štyria vojaci a 51 vzbúrencov. Revolta je veľkou výzvou pre vládu prezidentky Glorie Macapagalovej Arroyovej, ktorá sa snaží obnoviť dôveru investorov, otrasenú únosmi turistov a politickou nestabilitou. Arroyová je na návšteve v USA, kde sa snaží získať vojenskú pomoc v boji proti skupinám islamistických separatistov.
Zrejme koordinované útoky sa začali pred svitaním, vo večerných hodinách však vláda oznámila, že situáciu má pod kontrolou. Miestni obyvatelia tvrdia, že oblasti kontrolované ozbrojencami z Národného oslobodzovacieho frontu Moro (MNLF) boli terčom intenzívnych náletov bombardérov a vrtuľníkov.
MNLF bol do podpísania mierovej dohody s vládou najväčšou moslimskou povstaleckou skupinou na Filipínach. Veľká časť povstalcov následne vstúpila do armády a polície.
Ozbrojení prívrženci šéfa MNLF Núra Misuariho útoky spustili týždeň pred tým, ako majú moslimovia na juhu krajiny pristúpiť k miestnym voľbám, ktoré Misuari rázne odmieta. Misuari je guvernérom Autonómneho regiónu Moslimský Mindanao (ARMM) a jeho stúpenci v MNLF sú proti novým voľbám na tento post, vypísaným na 26. novembra.
Misuari nekandiduje a hlasovanie označil za porušenie mierovej dohody z roku 1996. Vláda v Manile Misuariho obvinila zo zlého spravovania oblasti a pred voľbami podporuje jeho rivala z MNLF.
Misuari viedol MNLF počas tri desaťročia trvajúceho boja za nezávislý moslimský štát na juhu prevažne katolíckych Filipín. Nie je presne známe, koľko bývalých bojovníkov mu zachovalo svoju lojalitu. Po mierovej dohode do armády a polície vstúpilo asi 6500 rebelov, niekoľko tisícok ďalších sa však k federálnym silám nepripojilo.
Veliteľ filipínskej armády v tejto oblasti Roy Cimatu cez víkend novinárom oznámil, že Misuariho tábor vytvoril spojenectvo s hnutím Abú Sajjáfa, radikálnou moslimskou skupinou, ktorú USA spájajú so sieťou al-Káida Usámu bin Ládina, hlavného podozrivého zo zorganizovania teroristických útokov z 11. septembra.
Členovia Abú Sajjáfa na neďalekom ostrove Basilan zadržiavajú ako rukojemníkov americký misionársky pár. Tretia moslimská skupina, Islamský oslobodzovací front Moro (MILF), sa k mierovej dohode v roku 1996 nepripojil, v posledných mesiacoch však s vládou viedol rokovania o prímerí.