ako 59-ročný. Situácia je natoľko vážna, že i prezident Vladimir Putin po prvom roku v úrade označil riešenie demografických problémov za hlavnú prioritu svojej vnútroštátnej politiky. Z ruských miest táto kríza hádam najviac zasiahla Petrohrad.
Polovica mŕtvych v petrohradskej márnici zomrela násilnou smrťou, zvyšok skosil infarkt, alebo ich zrazilo auto. "Momentálna situácia v Rusku je ťažká ekonomicky, politicky i sociálne. Vraždy sa dnes vyskytujú častejšie ako pred piatimi či šiestimi rokmi. V roku 1995 začal počet vrážd prekračovať štatistiku samovrážd, a to je veľmi znepokojujúci trend, "konštatuje riaditeľ márnice Valerij Andrejev.
Ruských mužov však nezabíja len násilie, ale aj ich životný štýl, ktorý pripomína recept na rýchly infarkt. V petrohradskej krčme stojí pohárik vodky menej než kilo jabĺk na trhu. Škatuľka cigariet je lacnejšia ako balíček žuvačiek. Alkohol má na svedomí smrť dvoch z troch mužov do 55 rokov. Pre Rusov je pohár vodky to isté, čo pre Britov šálka čaju.
"Alkoholizmus úzko súvisí s ďalšími spoločenskými problémami. Čím je bieda väčšia a život ťažší, tým viac ľudí sa utieka k poháriku. Za posledných 11 mesiacov zatkli len v jednom petrohradskom obvode 8000 ľudí za výtržníctvo v opitosti," pripomína policajt Jevgenij Jivdakimov.
Väčšina z nich končí na zapáchajúcej záchytnej stanici, kde ich spolu s odevom pripravia o zvyšok ľudskej dôstojnosti. Policajti nechávajú zadržaným len spodnú bielizeň, myslia si totiž, že keď je im zima rýchlejšie vytriezvejú.
Alkohol pochopiteľne nie je jedinou príčinou vysokej úmrtnosti v Rusku. Infekčné choroby, od tuberkulózy až po pohlavné choroby, ktoré na Západe takmer vymizli, si tu tiež vyberajú svoju daň. Podľa lekára Mika Vjuneona, predsedu ruskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie stojí Rusko pred demografickou krízou, ktorá nemá v mierových časoch v rozvinutom svete obdoby. Zo štatistík jasne vyplýva, že len jedno z desiatich detí sa v Rusku rodí bez zdravotných komplikácií a tehotenstvo je pre budúce ruské matky desaťkrát rizikovejšie než pre tehotné Britky.
Dramatický pokles pôrodnosti vraj znepokojuje i prezidenta Vladimira Putina. Ruský minister práce Alexander Počinok uviedol, že táto kríza je teraz prioritou ruskej vlády. "Musíme zaviesť reformu daňového systému, reformu sociálnych dávok a zmeniť systém vyplácaní dôchodkov. Zmeny v rozpočte musíme realizovať spoločne s ľuďmi a pokúsime sa všetkým vysvetliť, že tieto zmeny sa musia uskutočniť čo najrýchlejšie."
Rusko zrejme naozaj nemá veľa času. Pokiaľ tu skutočne nedôjde k zásadnej zmene, počet obyvateľov v priebehu nasledujúcich desaťročí poklesne o 30 miliónov.