Sarajevo 7. marca (TASR) - Pre ohrozovanie mierového procesu dnes najvyšší predstaviteľ medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine Wolfgang Petritsch odvolal bosnianskeho Chorváta Anteho Jelaviča z trojčlenného prezídia krajiny.
Petritsch vo vyhlásení Jelaviča obvinil z porušovania ústavného poriadku a z odmietania všetkých pokusov o konštruktívny dialóg s medzinárodným spoločenstvom. "Toto ma priviedlo k presvedčeniu, že pán Jelavič sa nestará o blahobyt a postavenie chorvátskeho ľudu, ale o blahobyt a postavenie extrémnych nacionalistov a možno dokonca aj zločineckých prvkov v strane (HDZ)," uvádza sa v dokumente.
Okrem Jelaviča o posty prišli aj ďalší vysokopostavení bosnianskochorvátski predstavitelia, členovia miestnej organizácie Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ). Jelavič okrem toho nebude môcť vykonávať žiadnu volenú funkciu, vrátane predsedu HDZ.
Rozhodnutiu Petritscha, ktorý dozerá nad dodržiavaním Daytonských mierových dohôd z roku 1995, v nedeľu predchádzalo vyhlásenie Chorvátskeho národného kongresu, ovládaného HDZ. Kongres pohrozil vyhlásením nezávislosti na prevažne chorvátskych územiach moslimsko-chorvátskej Federácie Bosny a Hercegoviny (FBaH). Jelavič sa ako predseda bosnianskeho HDZ na zasadaní kongresu v Mostare osobne zúčastnil. FBaH tvorí spolu so Srbskou republikou (RS) Bosnu a Hercegovinu.
Petritschov krok bol všeobecne očakávaný. Pred zverejnením rozhodnutia Jelavič pred novinármi vyhlásili, že ak ho Petritsch odvolá, "bude poctený". Ďalšími odvolanými sú poslanec Ivo Andrič-Lužanski - bývalý prezident moslimsko-chorvátskej federácie, ako aj Marko Tomič a Zdravko Batinič, podpredsedovia Jelavičovho HDZ.
Chorvátsky kongres reagoval na minuloročné zmeny volebného zákona, ktoré sa po hlasovaní v novembri prejavili oslabením pozícií bosnianskych Chorvátov. Medzi zmenami je aj opatrenie o presunutí Chorvátmi obsadzovaných kresiel do volebných obvodov, kde má HDZ menší vplyv. Kongres dal medzinárodnej správe 15 dní na zrušenie zákona.
Robert Barry, šéf sarajevskej kancelárie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vyhlásil, že krok HDZ ohrozuje štruktúru bosnianskeho štátu a môže rozvrátiť koncept mierovej dohody.
Bosnianski Chorváti sú nespokojní s postavením, ktoré po skončení konfliktu z rokov 1992-95 získali. Kým dohoda z Daytonu bosnianskym Srbom umožnila vytvorenie vlastného miništátu, Chorváti sú v spoločnom štáte s Moslimami, ktorý chce HDZ rozdeliť. Politickí lídri bosnianskych Chorvátov tvrdia, že ich vplyv je vo FBaH minimálny kvôli výraznej prevahe moslimskej populácie.