Londýn 19. novembra (TASR) - Usáma bin Ládin je izolovaný a na úteku. Porazené vedenie Talibanu ho prenechalo napospas osudu. Afganské vládne hnutie Taliban, ktoré mu roky poskytovalo útočisko a po atentátoch 11. septembra ho odmietol vydať, vyhlásilo, že bin Ládin už nie je pod jeho ochranou a nemôže mu pomôcť. Informujú o tom dnes britské noviny Times.
Vývoj situácie v Afganistane dominuje na titulných stranách všetkých dnešných britských denníkov. Financial Times pokladajú za hlavnú správu súhlas Severnej aliancie vyslať svojich zástupcov na stretnutie sprostredkované OSN, na ktorom sa má rozhodnúť o podobe budúcej vlády Afganistanu. Túto zmenu postoja Severnej aliancie, ktorá je dôsledkom intenzívneho diplomatického tlaku, hodnotí denník ako významné víťazstvo pre Spojené štáty a OSN. Diplomati sa totiž obávali, že po porážke Talibanu aliancia nebude ochotná prepustiť moc vláde so širokým základom.
Denník Daily Telegraph pripomína, že plánované nasadenie asi 2000 britských vojakov v Afganistane, ktoré sa malo začať dnes, odložili na neskôr po tom, ako Severná aliancia vyhlásila, že cudzí vojaci nie sú v Afganistane vítaní. Daily Telegraph považuje toto rozhodnutie britskej vlády za správne. Kabinet by podľa neho nemal zabúdať na príčinu, pre ktorú Británia a USA začali kampaň v Afganistane - a tou je v zásade snaha eliminovať hrozbu, ktorú predstavuje teroristická organizácia al-Káida a jej talibanskí hostitelia.
Humanitné motívy vždy hrali veľmi dôležitú, ale iba podriadenú úlohu, pokračuje denník. A na vyriešenie širšej otázky budúceho politického zloženia Afganistanu, vrátane takých kontroverzných a zložitých aspektov ako je postavenie žien či náboženských menšín, nemajú kapacity ani Američania. Nemôžeme mudžahídom vnútiť demokraciu a ľudské práva o nič viac, ako im Sovietsky zväz mohol vnútiť komunizmus, tvrdí Telegraph a záverom dodáva: Západ môže Afgancov všemožne povzbudiť, aby si osvojili tolerantnejší systém, ale nie tým, že na nich otočí bajonet.