Brusel 7. marca (TASR) - Stretnutím so študentmi jednej z bruselských škôl a spustením novej internetovej stránky "futurum" odštartovali dnes švédsky premiér Göran Persson, jeho belgický kolega Guy Verhofstadt a predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi diskusiu o budúcnosti Európskej únie (EÚ).
Až do roku 2004 budú politici, podnikatelia, novinári, študenti i široká verejnosť v členských i kandidátskych krajinách diskutovať o tom, ako v budúcnosti usporiadať rozšírenú úniu a najmä ako ju priblížiť ľuďom. "Už pri predchádzajúcej reforme v Nice sme sa dohodli, že o niekoľko rokov bude treba ďalšiu reformu. Tentokrát však pôjde o reformu, ktorá bude založená na tom, čo chcú naši občania," uviedol vo vyhlásení k začiatku diskusie švédsky premiér Göran Persson, ktorého krajina momentálne predsedá únii.
"Európa už dávno prestala byť len zoskupením štátov, teraz je to Európa ľudí. Tí však únii stále menej rozumejú, považujú ju za neprehľadnú, nedôverujú Bruselu. Je našou povinnosťou získať späť dôveru verejnosti a zapojiť ju do budovania európskeho projektu," pridal sa predseda EK Romano Prodi.
Otvoriť širokú diskusiu o budúcnosti EÚ rozhodli lídri európskej pätnástky na vlaňajšom decembrovom summite v Nice, kde schválili aj novú zmluvu umožňujúcu rozšírenie únie. Mala by sa zamerať najmä na rozdelenie kompetencií medzi bruselské inštitúcie a členské štáty a zjednodušenie základných zmlúv, inými slovami na budúcu európsku ústavu. Mala by hľadať odpoveď na otázku, či smeruje Európa k federálnemu usporiadaniu, alebo k spolku krajín založenom na medzivládnej spolupráci.
V Európe sa stále častejšie objavujú názory, že v čase prechodu na spoločnú menu, v čase budovania spoločnej vojenskej a obrannej politiky či vytvárania jednotného priestoru slobody a bezpečnosti nemožno donekonečna zatvárať oči pred skutočnosťou, že EÚ je nadnárodným zoskupením, ktoré by malo v budúcnosti mať zrozumiteľnú ústavu a federálnu vládu.
Pri príležitosti začiatku diskusie o budúcnosti EÚ začala dnes fungovať nová internetová stránka venovaná výlučne tejto téme. Nachádza sa na adrese www.europa.eu.int/futurum a obsahuje okrem iného diskusné fórum, v ktorom si môžu záujemcovia z celého sveta vymeniť názory na smerovanie Európy.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed