Madrid 31. mája (TASR) Komisár Rady Európy pre ľudské práva Alvaro Gil-Robles tvrdí, že keby sa americké väzenie na základni Guantánamo nachádzalo v Ruskej federácii, hovorilo by sa o gulagu. Pre španielsky denník El País ďalej povedal, že ruský prezident Vladimir Putin mu dal súhlas na napísanie správy o stave dodržiavania ľudských práv v Rusku.
Západné krajiny neprejavujú teraz veľa úsilia na obranu skutočných hodnôt a princípov obsiahnutých v Európskej konvencii o ľudských právach, domnieva sa komisár. Dodal, že väčšina týchto štátov schválila reštriktívne opatrenia pod zámienkou boja proti terorizmu a schvaľujú zákony obmedzujúce cudzincov. Podľa nich sú vlastne mnohí cudzinci podozriví z terorizmu, uviedol.
Podľa Gil-Roblesa západné štáty zaznamenali v boji proti terorizmu prehru, lebo namiesto toho, aby vypracovali a schválili vhodnú legislatívu a vycvičili políciu, obmedzili sa len na redukciu garancií. Z tohto pohľadu teroristi vyhrali vojnu, uviedol komisár.
Takmer v tichosti a bez reakcií sledujeme situácie, aké sú teraz napríklad v irackých väzniciach alebo na Guantáname, upozornil Gil-Robles.
V tábore na americkej námornej základni Guantánamo na Kube držia USA od januára 2002 približne 600 zajatcov podozrivých z terorizmu. Pochádzajú z asi 40 štátov a americkí vojaci ich vo väčšine prípadov zadržali v Afganistane na jeseň 2001. Zajatcov na Guantáname Spojené štáty z právneho hľadiska nepokladajú za vojnových zajatcov. Doteraz boli obvinení len dvaja z nich: jeden občan Jemenu a jeden zo Sudánu, považovaní za členov siete al-Káida. Obvinení boli aj bývalí telesní strážcovia saudskoarabského multimilionára Usámu bin Ládina.
4 roi pel