Washington 31. mája (TASR) - Hoci sa vo všeobecnosti očakáva v dôsledku globálneho otepľovania viac zrážok, veľkým riekam ako Níl, Mekong a Mississippi hrozí v nasledujúcich 300 rokoch dramatický úbytok vody. K tomuto záveru dospeli americkí klimatológovia, ktorí simulovali dopad klimatických zmien na 200 tokov po celej zemeguli.
Vzostup hladín a pravidelné záplavy treba naopak čakať v severných regiónoch Kanady a na Sibíri. "Nedostatok vody sa signifikantne zvýši v oblastiach, ktoré sú už dnes relatívne suché," cituje Syukura Manaba z Princeton University časopis Climate Change.
Manabov klimatický model počíta so štvornásobným nárastom objemu oxidu uhličitého v atmosfére od predindustriálnej úrovne po 23. storočie. Zem sa za ten čas ohreje nielen na povrchu, ale aj v troposfére. Zvýšené vyparovanie a intenzívnejšie zrážky by mohli spôsobiť nárast hladín riek o 15 percent.
Toto množstvo vody sa však nerozdelí rovnomerne po celej zemeguli. Severovýchod Číny, africká savana, južné štáty USA a Stredomorie musia podľa Manabovho modelu počítať s úbytkom zásob vody až o 40 percent. Severne položenými riekami ako Yukon na Aljaške, tokmi strednej Európy a Sibíri však potečie o 49 percent vody viac.
Už teraz sa zaznamenal pokles hladín niektorých afrických riek. Keďže dolné úseky riek sú husto osídlené, Manabe sa obáva katastrofálnych období sucha a hladomorov. Severnejšie oblasti nebudú môcť väčší objem vody účinne využiť, pretože tam žije menej ľudí.