Renomované noviny zverejnili komentár svojho ombudsmana Daniela Okrenta, ktorý redakcii vyčíta, že pred vojnou sa nechala zneužiť informátormi, ktorí si vo vlastnom záujme vojnu želali.
Veľa informácií bolo chybných a navyše sa dostali celkom neprimerane s palcovými titulkami na titulnú stranu. No aj po začiatku vojny, keď noviny neboli odkázané iba na anonymné vládne zdroje, pokračovali v tomto nesprávnom štýle práce.
Podľa Okrenta sa NYT dopustil "kolektívneho zlyhania". Vinu na tom nenesú jednotliví reportéri, skôr zlyhal celý systém až po vedenie redakcie. Denník sa naháňal za exkluzívnymi reportážami a to umožnilo reportérom vo Washingtone a Bagdade, aby porušovali všeobecne platné zásady. Napríklad ignorovali kritické pripomienky k článkom a pri sporných témach sa nepýtali na názory expertov.
Okrent kritizuje aj skutočnosť, že čitatelia sa o niektorých chybách a omyloch vôbec nedozvedeli. Redaktorom sa podarilo niekoľko "úlovkov", z ktorých sa vykľuli novinárske kačice.
Do budúcnosti Okrent navrhuje, aby novinári zverejnili zdroje svojich informácií, ak sa ukáže, že boli falošné. Príkladom sú informácie o údajných irackých zbraniach hromadného ničenia, ktoré šírili anonymné zdroje americkej vlády a exiloví Iračania pochybnej povesti. Z rešpektu pred čitateľmi i samotnými novinami by sa mali zverejniť nielen metódy týchto informátorov, ale aj to, ako sa dali New York Times zlákať na túto "prefíkanú hru".