Na otázky SME odpovedal aj minister hospodárstva PAVOL RUSKO.
Akým spôsobom pomáha vláda zahraničným investorom, pripravuje pre nich nejaké stimuly?
"Tá pomoc má dve roviny. Jedna smeruje k podnikateľskému prostrediu, kde robíme všetko preto, aby zahraniční investori boli schopní rozvíjať svoje aktivity bez zbytočných prekážok. Potom je už aj konkrétna pomoc, ktorú sa snažíme nastaviť pre najväčších investorov - spočíva v podpore takých projektov ako Peugeot, Hyundai-Kia či Sky Europe. Od januára tohto roku budeme priamo podporovať už len investície, ktoré smerujú do okresov a regiónov s najvyššou nezamestnanosťou - na východné, stredné, južné Slovensko a Nitriansky kraj."
Budete podporovať aj malých subdodávateľov, ktorí sú a budú naviazaní na zahraničných investorov?
"Už teraz nepriamo podporujeme ďalšie tisíce pracovných miest pre subdodávateľské komponenty, pretože zabezpečujeme príchod veľkého investora, ktorý dá prácu tisícom ľudí v malých a stredných firmách. Ale, úprimne povedané, nie je možné počítať s ďalšími investíciami a stimulmi najmä v okolí Žiliny, Dubnice či Trenčína. Myslíme si, že znižovanie daní a odvodov sú dostatočné impulzy."
Ktorú doterajšiu zahraničnú investíciu na Slovensku považujete za kľúčovú?
"Jednoznačne príchod Kia. Zásadným spôsobom preklopila misky váh, ktoré môžu smerovať v jasnej vízii podpore automobilového priemyslu. Je dostatočne zastúpený, získa prevahu a získa jasnú strategickú lokomotívu priemyselného vývoja na Slovensku."
Ktorý zahraničný investor sa získaval najťažšie?
"Kia. Boli to kľúčové rokovania, ktoré trvali dva-tri mesiace. Najväčší problém pri nich bol ten, že ste do nich nevideli."
Neobávate sa, že bude slovenský trh presýtený automobilovým priemyslom?
"Nie, pretože Slovensko je schopné produkovať aj svojím školstvom, aj svojimi skúsenosťami prostredie, ktoré je priaznivé pre strojárenstvo a automobilový priemysel. Náš trh možno nie je schopný absorbovať desať automobiliek, ale tri áno."
Ktorého zahraničného investora sa vám nepodarilo získať? V čom bol najväčší problém?
"Neprišiel napríklad Whirpool - s kuchyňami a kuchynskými spotrebičmi. To bolo zanedbané z minulosti. Potom sa rozhodli pre Poľsko. No musím povedať, že síce je dôležité pokúšať sa získať zahraničných investorov, ale určite nie za každú cenu. Niektoré okolité vlády mrhajú deficitmi a sľubujú absolútne nereálne veci, aby získali ten prvotný súhlas investora, a potom v priebehu mesiacov musia vysvetľovať, že to, čo sľúbili, nie je celkom pravda. Je veľmi dôležité, aby sme s investormi hrali fair hru, aby sme boli schopní plniť naše sľuby a plány."
Máte v pláne získať nového konkrétneho investora?
"Máme. Je to veľká investícia na Gemer, ďalšia veľká na východnom Slovensku. A keď hovorím veľké investície, myslím veľké."
S koľkými investormi teraz rokujete?
"Asi s tridsiatimi."
Investora z akej oblasti by ste najradšej uvítali uvítali vy? Aký zahraničný gigant ešte Slovensku chýba?
"Vedecko-technologická oblasť, informačné technológie. Ponúkli sme našim partnerom priemyselný park pre Prešov a Košice práve preto, aby boli schopní cez Slovensko vstupovať do EÚ. Tie rozhovory by sa mohli skončiť úspešne, želám si to."