Mekka 7. marca (TASR) - Tretím a zároveň posledným dňom rituálu ukameňovania Diabla - symbolickým hádzaním kamienkov do troch stĺpov v údolí Míná neďaleko saudskoarabskej Mekky - dnes takmer dva milióny moslimských pútnikov zavŕšili jeden zo svojich najvýznamnejších náboženských sviatkov - Sviatok obetovania - Íd al-Adhá.
Keďže počas tohto rituálu v pondelok zahynulo 40 ľudí, z obavy pred ďalšou možnou tragédiou vydali saudskoarabské náboženské autority vyhlásenie, ktorým pútnikom povolili zúčastniť sa na obrade kameňovania stĺpov počas celej dnešnej noci.
Podľa najnovšej bilancie, ktorú zverejnila saudskoarabská tlač s odvolaním sa na ministerstvo vnútra, boli medzi obeťami pondelkového nešťastia aj cudzinci - sedem Pakistancov, päť Turkov, štyria Indonézania, dve Indky a jedna Etiópčanka. Štátnu príslušnosť ďalších obetí, ktoré sa buď udusili alebo ich ušliapal dav, úrady neuviedli. Podľa vyhlásenia ministerstva zdravotníctva sa v pondelok zranilo 179 ľudí z 35 krajín sveta.
Napriek pondelkovej nehode dnes organizátori vyjadrili spokojnosť s "hladkým priebehom" tohtoročnej púte. V budúcnosti sa chcú venovať zintenzívneniu informačnej kampane zameranej na pútnikov, aby sa podobné tragédie už neopakovali.
Tragicky sa skončila najmä púť v roku 1977, keď pri požiari zahynulo 343 pútnikov. O rok neskôr si hadždž vyžiadal životy 118 moslimov, pošliapaných davom pútnikov pred troma stĺpmi. Najtragickejšou púťou však bol hadždž v roku 1990, počas ktorého prišlo o život až 1426 ľudí.
Účasť takmer dvoch miliónov pravoverných moslimov zo 160 krajín sveta na posvätnej púti, ktorá sa začala v sobotu, si v oblasti Mekky vyžiadal posilnenie policajných a bezpečnostných zložiek, pričom vláda saudskoarabského kráľovstva vyčlenila tento rok na bezpečnostné opatrenia 180 miliónov dolárov.
Organizovaný presun pútnikov, čakajúcich a tlačiacich sa v rade pred stĺpmi, zabezpečovalo až 2000 policajtov, ktorí každú hodinu pripustili k obradu kameňovania približne 200.000 veriacich.
Íd al-Adhá trvá tri dni, pričom pútnik musí počas dvoch za sebou nasledujúcich dní hodiť do každého zo stĺpov sedem kamienkov veľkosti hrášku. Stĺpy stoja uprostred plošín vybudovaných tak, aby pojali obrovské zástupy pútnikov, ktorí musia tento rituál ukončiť do súmraku. Moslimská tradícia hovorí, že práve na tomto mieste Diabol navádzal proroka Abraháma, aby neposlúchol Boha a odmietol mu obetovať syna Izáka.
Vrhanie kameňov sa koná súčasne s rituálom obetovania tiav, oviec alebo kráv. Celá veľká púť hadždž sa končí sedemnásobným obídením Kaaby, schránky so zamurovaným posvätným Čiernym kameňom. Táto kamenná stavba v tvare kocky vo Veľkej mešite v Mekke je najsvätejším miestom islamu.
Hadždž je povinnosťou každého zdravého a solventného moslima. Každý stúpenec islamu, ktorý spĺňa tieto dve podmienky, by ju mal vykonať aspoň raz za života. Púť do rodiska proroka Mohameda je pre moslimov očistným rituálom, ktorým sa zbavujú svojich hriechov. Veria, že ak púť vykonajú s čistým a úprimným srdcom, stávajú sa práve takými čistými ako v deň svojho narodenia.