Edinburgh 7. marca (TASR) - Ryšavé vlasy a svetlá pokožka urobili zo Škótov vďačný objekt vtipov, nové výskumy však ukazujú, že tieto telesné znaky môžu zvýšiť riziko vzniku genetických defektov vedúcich k rakovine kože.
Výskum uskutočnený vedcami z Edinburskej univerzity ukázal, že rakovinu kože pravdepodobne spôsobujú drobné genetické poruchy, ktoré bránia organizmu zaceliť kožné zranenia spôsobené ultrafialovým žiarením. Ak sa tieto genetické chyby objavia u človeka s bledou pokožkou majúcich zníženú prirodzenú obranyschopnosť proti slnečnému žiareniu, môže to byť nebezpečné.
"Náš výskum ukazuje, že ľudom s drobnou genetickou poruchou hrozí dva- až trikrát väčšie riziko vzniku ochorenia. Ak je toto spojené aj s bledou pokožkou, je to ešte nebezpečnejšie," tvrdí vedec David Melton. Keď sú gény zdravé, po dopade slnečných lúčov na pokožku buď ranu zacelia alebo zabránia rozpadu bunky. Práve rozdelenie bunky je prvým krokom k vzniku rakoviny.
Vedci dúfajú, že ich výsledky pomôžu určiť rizikové skupiny, ktoré majú sklon k vzniku zhubného melanómu.
"Ak budeme schopní u ľudí zistiť drobné genetické chyby, môžeme im poradiť, ako sa správať na slnku a poskytnúť im pravidelné lekárske kontroly," vysvetľuje Melton.
Rakovina kože sa vyskytuje hlavne v severnej časti Škótska, kde žije obyvateľstvo so svetlejšou pokožkou ako na juhu. V tejto časti sa s horúcim slnkom stretnú len na dovolenke a preto im hrozí, že sa spália. Štúdia z roku 1997 ukazuje, že v Škótsku na každých 100.000 mužov pripadá desať trpiacich na melanómom a na ten istý počet žien až 13 rovnako postihnutých. Vo Walese a v Anglicku je to len sedem mužov a desať žien na 100.000 obyvateľov.
1 gs ed