Islamabad 7. marca (TASR) - Osobitný vyslanec Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) Pierre Lafrance chce odcestovať do Kábulu a s predstaviteľmi tvrdej línie fundamentalistického hnutia Taliban diskutovať o záchrane sôch, ktoré sa islamistický režim rozhodol zlikvidovať. Podľa emisára je možné, že sochy neboli skutočne zničené, ale len poškodené.
"Nehovorím, že som plný nádeje, ale stále je možné pokúsiť sa upokojiť situáciu... Dúfam, že rozumný prístup preváži," povedal pre francúzsku agentúru AFP Lafrance.
Príkaz na zničenie všetkých sôch v krajine, vrátane obrovských predislamských plastík v Bamijáne, ktoré sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, vydal začiatkom minulého týždňa najvyšší vodca ultraortodoxného Talibanu mulláh Muhammad Omar. Podľa konzervatívnej interpretácie Koránu nie je dovolené zobrazovať živé bytosti.
Začiatok ničenia vyše 1500-ročných sôch Buddhov vytesaných do skál, na ktoré Taliban použil trhaviny a raketomety, vyvolal protesty celého sveta, vrátane krajín s fundamentalistickým režimom.
Pierre Lafrance pre AFP povedal, že napriek tvrdeniam Talibanu, že obrovské sochy v Bamijáne boli demolované, existujú informácie z dôveryhodných zdrojov, že k ich úplnému zničeniu ešte nedošlo a sú v skutočnosti iba ľahko poškodené. "Viem iba, že na Buddhov vypálili niekoľko rakiet a drobné plastiky z kábulského múzea boli ak nie zničené, tak aspoň polámané," dodal.
"Myslím, že teraz by som sa mal vydať do Kábulu a diskutovať s tvrdým jadrom Talibanu, aby som zistil, čo vlastne chcú a čo ich v ich motivuje" v túžbe vzácne sochy zničiť, povedal emisár UNESCO.
Afganská opozícia v utorok dementovala oficiálne správy Talibanu, že by skalné sochy Buddhov, ktoré vznikli medzi druhým a piatym storočím, boli skutočne zničené dynamitom.
4 mh pel