Moskva 16. novembra (TASR) - Rusko dnes do Afganistanu vyslalo delegáciu predstaviteľov ministerstiev zahraničných vecí, obrany a výnimočných situácií, ktorí majú nadviazať pracovné kontakty s vedením "zákonnej vlády" tejto krajiny.
Zo správ ruských médií nie je známe, kam presne vyslanci smerujú ani iné podrobnosti o ich ceste.
Ide o prvú oficiálnu delegáciu zo zahraničia, vyslanú do Afganistanu po tom, čo jednotky Severnej aliancie v utorok vstúpili do metropoly Kábul, odkiaľ sa predtým stiahli sily vládneho hnutia Taliban.
Rusko podporuje plán OSN na vytvorenie širokej dočasnej vlády, ktorá by mala Afganistan spravovať dva roky. Podobne ako OSN však zatiaľ ako legitímnu vládu Afganistanu uznáva Severnú alianciu, ktorej titulárnym lídrom je afganský prezident Burhanuddín Rabbání.
Moskva v uplynulých rokoch dodávkami zbraní podporovala Severnú alianciu v boji proti Talibanu.
Napriek tomu, že Rusko podporilo vojenskú akciu USA proti cieľom v Afganistane, Moskva dala najavo, že postoje Washingtonu a viacerých západných vlád úplne nezdieľa.
Rusko napríklad "privítalo" vstup jednotiek Severnej aliancie do Kábulu, ku ktorému došlo napriek absencii dohody o budúcej afganskej vláde. Predstavitelia USA sa predtým vyslovili proti vstupu jednotiek Severnej aliancie do metropoly.
Moskva sa tiež rezolútne vyslovila proti akejkoľvek účasti Talibanu na budúcej vláde. Taliban, ktorý podľa Ruska podporuje separatistov v Čečensku, sa "skompromitoval svojimi vzťahmi s medzinárodným terorizmom a drogovou mafiou".
Promptný krok Ruska smerom k obnoveniu svojej diplomatickej prítomnosti v Kábule je vnímaný ako snaha o získanie pozície kľúčového hráča pri povojnovom vývoji v Afganistane.
Rusko svojich diplomatov z Kábulu stiahlo na začiatku 90. rokov, keď po vojenskej porážke v Afganistane oslabol jeho vplyv. Po tom, čo Afganistan v roku 1996 ovládol Taliban, bojovníci fundamentalistického hnutia vyvliekli promoskovského exprezidenta Nadžibuláha z komplexu OSN, kde sa štyri roky ukrýval, a popravili.