Frankfurt 7. marca (TASR) - Ak by nemecký štát nariadil pošte, aby za účelom prípadného trestného stíhania v budúcnosti evidovala všetkých odosielateľov a adresátov listových zásielok, zrejme by to vyvolalo rozsiahle protesty verejnosti. To, čo sa v prípade "klasickej" pošty javí ako nemysliteľné, však podľa názoru spolkového ministerstva hospodárstva nadobúda iné rozmery v prípade elektronickej komunikácie akéhokoľvek druhu, kritizuje nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung v dnešnom vydaní.
Podľa plánov ministerstva totiž prevádzkovatelia telekomunikačných zariadení a provideri budú musieť štátnym inštitúciám umožniť "odpočúvanie" bez ohľadu na to, či ide o elektronický prenos dát či komunikáciu. Okrem toho - náklady tohto gigantického zámeru majú znášať samotní prevádzkovatelia, ktorí ich, samozrejme, obratom prenesú na zákazníka.
Návrh novej úpravy síce nemecká spolková vláda ešte definitívne neschválila, skúsenosti z iných štátov Európy však ukazujú, že tento zámer treba brať vážne. Podľa návrhu by nemecká polícia, Spolkový kriminalistický úrad a Úrad na ochranu ústavy v budúcnosti mali právo vyžadovať od providerov vydanie akýchkoľvek údajov, podozrivých volacích čísel, adries elektronickej pošty či e-mailových schránok mobilných telefónov.
Kritici však upozorňujú, že zavedenie nových pravidiel by predstavovalo zásah do práv miliónov poctivých užívateľov internetu, ktorí v žiadnom prípade nie sú potenciálnymi zločincami. Okrem toho je takýto postup na stopovanie skutočných zločincov absolútne nevhodný, pretože tí môžu bez problémov využívať providerov v zahraničí, dodáva FAZ.