Viedeň 16. novembra (TASR) - Snaha vyrovnať sa s vlastnou históriou a túžba žiť bez zbytočných konfliktov a bolestných návratov do minulosti spôsobuje, že Španieli venujú najnovším dejinám svojej krajiny len nevyhnutnú pozornosť a o udalostiach v prvej polovici 20. storočia sa skoro vôbec nezmieňujú, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse.
Nemožno sa preto čudovať, že senzačná správa o pripravovanom atentáte na generála Franca v prvom roku občianskej vojny vyvolala v inak pokojnom Španielsku búrlivé reakcie a v mnohom "zaťala" do živého.
Informácia, že britský dvojitý špión Kim Philby mal v roku 1937 zavraždiť budúceho diktátora Francisca Franca, nielen šokovala, ale vyvolala aj ironické poznámky na tému, že stačilo len veľmi málo a španielske dejiny - a možno nielen tie - by sa uberali úplne iným smerom.
Podľa správy jedného ruského prebehlíka mala sovietska tajná služba na Stalinov pokyn naverbovať na spáchanie tohto činu mladého Brita, "novinára z dobrej rodiny, idealistu a presvedčeného antinacistu."
Tieto predpoklady spĺňal korešpondent britského denníka Times Kim Philby, ktorý sa mal v Španielsku pohybovať medzi pučistami okolo Franca, mapovať celú situáciu a okrem čitateľov novín informovať aj britskú rozviedku.
Skutočnosť, že Franco sa nestal obeťou atentátu, súvisí pravdepodobne so záhadným zmiznutím Philbyho komplica Paula Hardta a zlou koordináciou zo strany ťažkopádnej sovietskej administratívy.
Celý prípad však dokumentuje Stalinov mocensko-politický inštinkt. Franco, ktorého spočiatku podporovalo Taliansko a Nemecko, bol podľa Hitlerových plánov predurčený na to, aby sa stal tretím oporným stĺpom osi Berlín-Rím.
Len iberskej svojhlavosti možno ďakovať za to, že Franco nepristúpil ani na jedno európske dobrodružstvo a svoju krajinu viedol dlhé roky vytrvalo do politickej neutrality.
V prípade víťazstva republikánov v španielskej občianskej vojne by sa bolo Španielsko stalo podľa všetkého západným satelitom Moskvy a - dejiny by vyzerali inak.
Tejto skutočnosti si bol vedomý aj Stalin, ktorého povzbudili počiatočné úspechy republikánov a ľavicových síl všeobecne a ktorý si zrejme zmyslel vybudovať prvý komunistický štát na juhozápade Európy. Jediný, kto mu prekážal, bol Franco, a tak sa Stalin odhodlal siahnuť po "radikálnom" riešení - v histórii vonkoncom nie ojedinelom.