Šanghaj 26. mája (TASR) - Vedúci predstavitelia Číny a Brazílie sa dnes vyslovili proti obchodnému protekcionizmu bohatých krajín a vyzvali ich, aby namiesto neho ich úsilie smerovalo k boju proti chudobe - "najhoršej zo všetkých zbraní hromadného ničenia".
Na konferencii Svetovej banky (SB) o zmiernení chudoby sa čínsky premiér Wen Ťia-pao a brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva sústredili na rozvinuté štáty a obchod. Podľa Wena by tiež mali pomôcť odňať rozvojovým krajinám bremeno dlhu a urýchliť transfer technológií.
"Nemôžeme pripúšťať, aby kravy v niektorých rozvinutých krajinách dostávali každý deň dva doláre v subvenciách, zatiaľ čo polovica ľudí na svete musí prežívať z menej (než tejto sumy)," vyhlásil Lula za potlesku. Podľa neho sa medzinárodná agenda nadmerne zameriava na bezpečnosť, pokým chudoba je "najhoršou zo zbraní hromadného ničenia".
Zo šiestich miliárd ľudí na svete vlastní podľa SB necelá miliarda 80 percent zdrojov, zatiaľ čo ďalšia miliarda ľudí bojuje o prežitie z jedného doláre denne.
Lula vyzval na zmenu prístupu k boju s chudobou prostredníctvom nového rozvojového modelu, ktorý by z chudoby urobil politickú, ako aj spoločenskú otázku, pre pomoc so splnením Miléniových rozvojových cieľov OSN z roku 2000.
Jedným z nich je znížiť do roku 2015 na polovicu podiel svetovej populácie žijúci v krajnej chudobe - definovanej ako prežívanie z menej než dolára denne.
Prezident SB James Wolfensohn uviedol, že Čínu vybrali ako hostiteľa konferencie kvôli jej úspechu pri pozdvihnutí 400 miliónov ľudí z chudoby v priebehu posledných dvoch desaťročí. Podľa neho dlhodobý prístup Číny k tejto otázke predstavuje príklad pre iné krajiny.