Londýn 25. mája (TASR) - Neúspešný iracký štát by bol pre Spojené štáty a Západ "strategickou nočnou morou", uviedol dnes Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie (IISS).
"Ak Irak zlyhá alebo sa znova vráti k diktatúre, nedávny pozitívny vývoj sa môže vytratiť... USA by boli vnímané ako neočistený agresor," uviedol popredný londýnsky výskumný inštitút vo výročnej správe.
Úspešné budovanie štátu je videné ako spôsob politického pretvorenia Perzského zálivu, kde by iracká demokracia stimulovala reformy v ďalších autoritatívnych krajinách.
"Pre regionálnu bezpečnosť - a stabilitu medzinárodného systému - je kľúčové, aby USA a ich spojenci dali Irak do poriadku," uvádza IISS. Ak si podľa neho chcú USA získať priazeň, musia zmierniť zdanie svojej jednostrannosti, keďže vnímanie ich moci je dne na najnižšom bode.
"Odkedy sa prezident (George W.) Bush ujal úradu, a najmä od zásahu v Iraku, svetový obraz Spojených štátov narazil na dno," uvádza inštitút.
Vojna v Iraku "spôsobila veľa šoku, ale nie dostatok úžasu", pričom sústredila energiu a zdroje podporovateľov teroristickej organizácie Usámu bin Ládina al-Káidy, pokračuje analýza.
Na druhej strane vpád do Iraku preriedil globálne protiteroristické spojenectvo, rozdelil USA a ich hlavných kontinentálnych európskych partnerov, po čom Británii - najpevnejšiemu spojencovi Washingtonu - ostalo nepríjemné miesto uprostred.
USA musia sami jasnejšie komunikovať s konzervatívnymi moslimami, aby zastavili ich prechod k radikálnemu táboru. Bushova vláda podľa IISS plne nepochopila, že útoky z 11. septembra 2001 boli prudkou reakciou na ich dominantnosť jedinej svetovej superveľmoci.
Okrem toho stále nie je jasné, či bude mať zvrhnutie Saddáma Husajna geopolitické prínosy. "Či predzvesť zmeny režimu skrotí trvalo darebácke režimy v Iráne, Severnej Kórei a Sýrii, to sa ešte ukáže," konštatuje inštitút.
Severokórejské "notoricky nevyspytateľné" vedenie by sa znova mohlo stať agresívnejším. Ak sa bude Taiwan naďalej usilovať o nezávislosť, Čína by sa mohla uchýliť k sile. Zmeny v Pakistane a Indonézii by mohli vyvolať náhle bezpečnostné výzvy, uvádza správa.
"Zrútenie režimu rodu Saudovcov v Saudskej Arábii - hoci je nepravdepodobné - by mohlo poskytnúť al-Káide hostiteľský štát, ktorý jej chýbal od zásahu v Afganistane a vyžiadať si ďalšiu západnú intervenciu," uzatvára IISS.