Dve obrnené vozidlá a niekoľko maskovaných príslušníkov Jednotky špeciálnych operácií (JSO) v plnej výzbroji zaujalo pozície asi 100 metrov od brány výcvikového strediska pri vojvodinskom meste Kula, 100 kilometrov severozápadne od Belehradu.
Podľa rozhlasovej stanice B-92 obnoveniu protestnej akcie v noci nadnes predchádzali nové rokovania medzi zástupcami elitného komanda a vysokými predstaviteľmi srbskej vlády. Bližšie podrobnosti o rokovaniach rozhlasová stanica neuviedla, oznámila len, že vzbúrenci prednesú nové vyhlásenie.
Príslušníci JSO protestnú akciu začali minulý piatok. Žiadali zastavenie zatýkania a vydávania osôb podozrivých zo spáchania vojnových zločinov dovtedy, kým do platnosti nevstúpi zákon upravujúci spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) so sídlom v Haagu.
Tiež požadovali odstúpenie srbského ministra vnútra Dušana Mihajloviča tvrdiac, že trikom ich primäl k zatknutiu bosnianskosrbských bratov Predraga a Nenada Banovičovcov, obvinených z toho, že počas bosnianskej vojny z rokov 1992-95 v koncentračnom tábore Keraterm vraždili a mučili Moslimov a Chorvátov.
V rámci protestnej akcie príslušníci špeciálnych kománd desiatkami obrnených vozidiel a v plnej zbroji zablokovali rušnú diaľnicu v Belehrade.
Situácia sa zmiernila v utorok, keď Mihajlovič po niekoľkohodinových rokovaniach prisľúbil, že premiérovi ponúkne svoju demisiu. Vzbúrenci následne akciu prerušili. Djindjič však v stredu zaradil JSO - dovtedy riadenú srbskou tajnou službou - pod priame velenie ministerstva vnútra a pohrozil jej rozpustením.
3 20 ari dem