Brusel 23. mája (TASR) Najcitlivejšie inštitucionálne otázky v rokovaniach o európskej ústave budú v pondelok v Bruseli riešiť ministri zahraničných vecí 25 členských štátov EÚ.
Do rozhodujúceho summitu, na ktorom chce únia 17.-18. júna ústavu schváliť, ostáva už len necelý mesiac, a vo viacerých delegáciách rastie netrpezlivosť.
"Ostáva urobiť ešte veľmi veľa," priznal tento týždeň komisár Antonio Vitorino, ktorý na medzivládnych rokovaniach zastupuje Európsku komisiu. Podľa neho "dvadsaťpäťka" doteraz odstránila zo stola len niekoľko technických otázok.
Írske predsedníctvo zvolalo pondelkovú mimoriadnu schôdzku po tom, ako riadne rokovanie ministrov minulý pondelok a utorok neprinieslo výraznejší pokrok.
Dublin sa zatiaľ drží svojej stratégie a ešte nepredložil celkový kompromisný návrh ústavy, hoci viaceré krajiny, najmä Francúzsko, ho na to vyzvali. Írsko tvrdí, že najskôr chce počuť hĺbkovú politickú diskusiu, aby sa text, ktorý potom predloží, už stretol so širokou podporou.
V pracovnom dokumente pre pondelkové rokovanie Írsko navrhuje ministrom, aby sa zamerali na "najcitlivejšie inštitucionálne otázky", najmä spôsob hlasovania v Rade ministrov EÚ.
Hoci sa zdá, že všetky krajiny, vrátane Poľska a Španielska, na ktorých nesúhlase stroskotal decembrový summit, sa už zmierili s princípom "dvojitej väčšiny" členských štátov a obyvateľov, ostáva stanoviť, aký počet krajín a obyvateľov bude potrebný na prijatie rozhodnutia.
Návrh ústavy vypracovaný Konventom predpokladal 50 percent štátov a 60 percent populácie, írske predsedníctvo však v pracovnom dokumente konštatovalo, že okolo takýchto čísel nie je možné konsenzus dosiahnuť.
Z dvojstranných konzultácií Írsku vyplynulo, že bude nevyhnutné zvýšiť počet obyvateľov. Keďže však viaceré krajiny presadzujú paritu medzi oboma hodnotami, zvýšiť bude treba aj počet štátov potrebných na prijatie rozhodnutia a to tak, aby rozdiel medzi oboma prahmi nebol vyšší ako v návrhu Konventu (desať percent).
Ďalším sporným inštitucionálnym bodom je budúca podoba Európskej komisie, hoci väčšina krajín sa už zmierila s tým, že do roku 2014 bude v EK za každý štát jeden komisár a po tomto termíne sa exekutíva EÚ zoštíhli.
Na stole je opäť aj zmienka o kresťanstve v preambule ústavy. Sedem krajín (Slovensko, Česko, Taliansko, Poľsko, Litva, Malta a Portugalsko) v liste írskemu predsedníctvu oficiálne požiadalo o zaradenie kresťanských tradícií do textu. Írske zdroje pripúšťajú, že aj tejto téme sa v pondelok môžu ministri zahraničia venovať.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh