Budapešť 23. mája (TASR) - Antisemitizmus nie je vecou židovstva, ako ani holokaust nebol tragédiou iba židov, ale celého ľudstva. Vyhlásil to dnes v Budapešti na Treťom valnom zhromaždení Európskej rady židovských spoločenstiev (ECJC) maďarský minister zahraničných vecí László Kovács.
"Antisemitizmus je vecou demokracie, je to prejav nedostatku demokracie, a aj preto je pre nás neprijateľným," konštatoval šéf diplomacie, ktorý pripomenul, že maďarský Ústavný súd má v pondelok rozhodnúť vo veci právnej normy o šírení nenávisti.
"Dúfam, že po tomto rozhodnutí už nebude žiadna prekážka v uplatnení tohto zákona," dodal Kovács, a zdôraznil, že maďarská vláda považuje toleranciu za svoj základný princíp, pričom voči extrémistickým názorom zastáva kabinet princíp nulovej tolerancie.
Európska únia je podľa maďarského politika nielen hospodárskym spoločenstvom, ale aj hodnotovým spoločenstvom. Medzi tieto hodnoty menoval demokraciu, rovnocennosť členských krajín a úctu k menšinám.
Predseda Rady európskych židovských spoločenstiev a Európskeho židovského kongresu Cobi Benatoff na záverečnom dni podujatia povedal, že v ostatných dvoch rokoch dosiahol v Európe antisemitizmus takú úroveň, na ktorú predtým ani nepomysleli. Na potlačenie antisemitizmu v Európe sú potrebné nielen slová, ale aj skutky.
Ako dodal, od európskych inštitúcií a vlád očakávajú, že svojou ústavou, a jasnými základnými princípmi vystúpia proti antisemitizmu.
Hlavnou témou podujatia, na ktoré vo štvrtok pricestovalo do maďarskej metropoly takmer tisíc židovských predstaviteľov a ktoré vedie predseda ECJC Jonathan Joseph, bola situácia židovstva v novej Európe.