Londýn 22. mája (TASR) - Britské Spoločenstvo národov (Commonwealth) zrušilo dnes rozhodnutie o pozastavení členstva Pakistanu s tým, že víta pokrok v oblasti demokratických reforiem, ktorý v juhoázijskej krajine nastal od vojenského prevratu spred štyroch rokov.
Ministerská skupina, zložená z predstaviteľov deviatich krajín spoločenstva, na zasadnutí v Londýne tiež uviedla, že od pakistanského prezidenta Parvíza Mušarráfa očakáva splnenie prísľubu odstúpiť do konca roka z postu šéfa armády. Postup v tejto oblasti bude monitorovať.
Generálny tajomník Commonwealthu Don McKinnon na margo dnešného rozhodnutia uviedol, že Pakistan musí plne realizovať zmeny ústavy "písmom a duchom", vrátane "záležitosti oddelenia úradov prezidenta a náčelníka armádneho štábu".
Združenie 53 krajín vylúčilo Pakistan zo svojich rozhodovacích zasadnutí v roku 1999 po tom, ako sa generál Mušarráf chopil moci pri nekrvavom vojenskom prevrate.
Dnešné rozhodnutie, ktoré v mene Commonwealthu urobili šéfovia diplomacií Nigérie, Indie, Kanady, Tanzánie, Lesotha, Bahám, Malty, Samoy a Srí Lanky, spečaťuje tiež opätovnú integráciu druhej najväčšej moslimskej krajiny sveta do medzinárodného spoločenstva.
Pakistan už Spojené štáty označili za svojho dôležitého spojenca mimo NATO, čo bolo všeobecne pokladané za odmenu za jeho podporu vo "vojne" proti terorizmu.
Pakistanský minister informácií Šajch Rašíd Ahmad privítal obnovenie členstva Pakistanu v organizácii, ktoré označil za "morálne a diplomatické" víťazstvo svojej krajiny.