Tokio 22. mája (TASR) - Po súhlase Severnej Kórey s prepustením príbuzných Japoncov, unesených agentmi Pchjongjangu v 70. a 80. rokoch, dorazilo dnes do Tokia ich päť detí, ktoré sa narodili už v KĽDR a na ktoré rodičia čakali od svojho návratu do vlasti v roku 2002.
Dnešná dohoda, v rámci ktorej Japonsko prisľúbilo Severnej Kórei poskytnutie pomoci, je prelomom v citlivom spore medzi ázijskými susedmi. Rozhovory o normalizácii ich vzťahov viazli najmä na rozpore okolo osudu rodín unesených.
Japonský premiér Džuničiro Koizumi na dnešnej 90-minútovej schôdzke so severokórejským vodcom Kim Čong-ilom v Pchjongjangu získal prísľub, že KĽDR umožní odísť z krajiny všetkým ôsmim rodinným príslušníkom unesených japonských občanov.
V Severnej Kórei sa stále nachádza Charles Robert Jenkins, ktorý podľa Washingtonu pred 40 rokmi dezertoval z americkej armády, manžel unesenej Hitomi Sogaovej, ako aj ich dve dcéry vo veku 18 a 20 rokov.
Jenkins, ktorého by v prípade príchodu do Japonska mohli vydať americkým orgánom a hrozil by mu vojenský súd, odcestuje podľa Koizumiho pravdepodobne s dcérami niekam mimo Japonska.
Kim na dnešnom summite tiež Koizumiho ubezpečil o odhodlaní vyvíjať úsilie o mierové riešenie krízy okolo severokórejského jadrového zbrojného programu a prisľúbil, že jeho krajina bude naďalej dodržiavať moratórium na skúšky rakiet.
Výsledkom rokovaní je aj dohoda, podľa ktorej Japonsko poskytne komunistickému štátu 250.000 ton potravinovej pomoci a lekárske vybavenie v hodnote desať miliónov dolárov (asi 335 miliónov Sk). Tokio okrem toho voči Pchjongjangu nezavedie ekonomické sankcie, napriek nedávno prijatému zákonu, ktorý to umožňuje.
Koizumi uviedol, že prísľub pomoci bol daný na žiadosť medzinárodných organizácií a nemal by byť pokladaný za výmenu za prepustenie príbuzných unesených. Zdá sa však byť pravdepodobné, že práve sľúbená pomoc bola kľúčovým faktorom.