Výzvu charitatívnej organizácie medico international podpísali popri laureátoch Nobelovej ceny za literatúru, Nemcovi Günterovi Grassovi a Portugalcovi José Saramagovi, aj nositelia Nobelovej ceny mieru Rigoberta Menchuová (Guatemala) a José Ramos-Horta (Indonézia).
Rozdelenie sveta na chudobný a bohatý síce nebolo príčinou teroristických útokov z 11. septembra. Teraz však útoky na Afganistan prehlbujú túto priepasť a rozmnožujú tak príčiny na nenávisť voči Západu a jeho civilizáciám. Nič na tom nemení ani zdanlivý zvrat v aktuálnom priebehu vojny, konštatuje sa v tejto výzve.
"Nevyhlásená vojna" sa nevedie už ako boj proti terorizmu, ale kvôli zachovaniu chýru vojenskej neporaziteľnosti, tvrdia signatári. Literáti, ochrancovia ľudských práv a vedci vyzývajú politikov, aby sa vrátili k rokovaniam s cieľom dosiahnuť politické riešenie.
Viac ako štyri desiatky spisovateľov, hercov, hudobníkov, politikov, odborových predákov a teológov sa vyjadrili za ukončenie amerických náletov na Afganistan a proti nasadeniu príslušníkov Bundeswehru do vojenských operácií v krízovej oblasti na stránkach najnovšieho vydania spravodajského magazínu Stern.
Svetoznámy dramatik Rolf Hochhuth vyzval nemeckú spolkovú vládu, aby ponúkla USA neobmedzenú pomoc v humanitárnej, ale nie vo vojenskej oblasti. Prozaik Martin Walser vidí povinnosť Európy "povedať priateľovi, že historicky zanedbané záležitosti a chybné vývoje nemožno korigovať vojnou, ale výlučne mierom". Každý iný postup predstavuje "zbabelstvo pred priateľom". Podľa názoru ďalšieho dramatika Franza Xavera Kroetza "je zločinom pomôcť bombami k moci skorumpovanej zberbe banditov, ktorá si hovorí Severná aliancia".
Filozof Carl Friedrich von Weizsäcker označuje za chybu prezidenta Busha, že na hrozné zlo v New Yorku reagoval vyhlásením vojny. Inštitút vojny treba pokiaľ je to len možné prekonať, pretože "vojna s modernými prostriedkami skrýva v sebe vždy nebezpečenstvo všezničujúceho svetového požiaru".