Washington 6. marca (TASR) - Spojené štáty americké dnes vyjadrili znepokojenie nad 17-percentným nárastom čínskeho rozpočtu pre rezort obrany. USA zároveň oznámili, že budú pokračovať v predaji zbraní Taiwanu, ktoré by mali stačiť na obranu ostrova.
Predstaviteľ amerického ministerstva obrany okrem toho uviedol, že Washington bude pokračovať v rozhovoroch s Pekingom o správach, podľa ktorých čínski technici pomáhajú Iraku inštalovať špeciálne komunikačné systémy využiteľné najmä v armáde.
Čína dnes varovala pred drastickými vojenskými zmenami vo svete a zároveň oznámila, že svoju obranu posilní zvýšením jej rozpočtu takmer o 18 percent, čo predstavuje asi 17 miliárd dolárov.
Analytici predpokladajú, že skutočná výška čínskeho rozpočtu na obranu dosiahne štvornásobok, pretože Čína mení svoju Ľudovú oslobodzovaciu armádu na vysoko technicky vybavenú ozbrojenú silu, ktorá by mohla splniť hrozby a po prípadnom vyhlásení nezávislosti Taiwanu začať inváziu na ostrov.
Americký predstaviteľ, ktorý nechcel byť menovaný, povedal, že dianie v ČĽR starostlivo monitorujú a najnovšie trendy v nich vyvolávajú obavy, čo by mohlo úplne zničiť existujúce čínsko-americké vzťahy.
Čínsky minister obrany Tchang Ťia-süan dnes oznámil, že jeho vyšetrovanie nenašlo žiadne dôkazy, ktoré by podporili americké obvinenia o účasti čínskych spoločností na opätovnej výstavbe komunikačných zariadení protileteckej obrany v Iraku. Takáto spolupráca by bola porušením sankcií, ktoré na Irak uvalila Bezpečnostná rada OSN v roku 1990.
Americký prezident George W. Bush sa musí v apríli rozhodnúť, ako vyhovie objednávke Taiwanu na nákup zbraní, medzi ktorými figurujú aj protiraketové obranné systémy Aegis a Patriot. Nemenovaný americký predstaviteľ odmietol komentovať, či sa Washington prikláňa k ich predaju.