Podľa údajov organizátorov sa na demonštrácií antiglobalistov zúčastnilo približne 50.000 ľudí. Antiglobalisti protestujú proti vojenskej odvetnej akcii vedenej USA v Afganistane.
Ďalšie tisíce ľudí sa zhromaždili na rímskom námestí Piazza del Popolo, kde v súvislosti s teroristickými útokmi USA z 11. septembra vyjadrili solidaritu s USA. Toto podujatie pod názvom Deň USA zvolala strana Forza Italia talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý v závere vystúpil s prejavom. "Sme tu dnes preto, aby sme povedali, že sme všetci občanmi New Yorku," vyhlásil taliansky premiér.
Na podujatí sa zúčastnil aj slávny taliansky tenor Andrea Bocelli, ktorý pri tejto príležitosti zaspieval skladbu Ave Maria. Talianska filmová legenda Sophia Lorenová hovorila k zhromaždenému davu prostredníctvom videa. Lorenová uviedla, že všetci máme povinnosť pripomenúť si pamiatku obetí teroristických útokov, ktoré označila sa barbarstvo nepoznajúce hranice zdravého rozumu.
Medzi tými, čo sa prihovorili niekoľkotisícovému davu, boli aj ôsmi požiarnici z New Yorku, ktorých v dopoludňajších hodinách prijal na audiencii aj pápež Ján Pavol II.
V rámci preventívno-bezpečnostných opatrení a kvôli obavám z možných útokov rozhodli talianske bezpečnostné orgány o uzatvorení vzdušného priestoru nad Rímom. Okrem toho dali na strechy niektorých úradov nainštalovať rakety schopné odraziť možný letecký útok.
Tisíce talianskych policajtov rozmiestnených v rímskych uličkách chce bezpodmienečne zabrániť tomu, aby sa oba prúdy demonštrantov stretli. Hnutie antiglobalistov totiž zastáva kritický postoj k USA a ich bombovým útokom v Afganistane.
Taliansko sa radí medzi tých európskych partnerov USA, ktorí ponúkli konkrétnu pomoc. Taliansky parlament v stredu schválil účasť bezpečnostných síl krajiny na odvetnej operácií Trvalá sloboda v Afganistane.
2 3 20 mic dem