Moskva 6. marca (TASR) - Európa je zmätená, lebo situácia na hraniciach Macedónska s Kosovom sa definitívne vymkla spod kontroly a USA, NATO a ani Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) nemajú ani len približný plán činnosti, komentuje v dnešnom čísle ruský denník Gazeta.
Jednotlivé zrážky na hraniciach Macedónska s Kosovom postupne prerastajú do veľkého konfliktu. Ruský denník, ktorý popisuje situáciu uplynulých dní, konštatuje, že dianie na macedónsko-kosovských hraniciach sa rozvíja podľa už známeho "kosovského scenára", ktorý sa stal zámienkou, aby sily NATO v roku 1999 zaútočili na Juhoslovanskú zväzovú republiku (JZR).
Gazeta pripomína "kosovský scenár": najskôr kosovskí Albánci provokujú miestne úrady, aby tieto museli siahnuť po tvrdých opatreniach, potom zinscenujú hromadný odchod utečencov, potom znova zorganizujú provokácie na hraniciach a následne sa obrátia na medzinárodné spoločenstvo. V uplynulých dvoch týždňoch kosovskí Albánci demonštratívne odchádzali z Macedónska na kosovské územie. Teraz, keď sa macedónske úrady rozhodli uzatvoriť hranice, očakáva sa najväčší prúd utečencov, uvádza Gazeta.
Macedónsko sa obrátilo na BR OSN so žiadosťou, aby ihneď zasadla, lebo jednotky KFOR nie sú schopné adekvátne čeliť akciám kosovských extrémistov. S rovnakou žiadosťou sa Macedónsko obrátilo aj na prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina. Ten spolu s ministrom zahraničných vecí Igorom Ivanovom uviedol, že Rusko podporí žiadosť Macedónska a urobí všetky opatrenia prostredníctvom OSN s cieľom nedopustiť narastanie konfliktu. Ruský prezident pripomenul, že to, čo sa deje na hraniciach Macedónska s Kosovom, sa podobá situácii v Čečensku pred vojnou.
Vladimir Putin ďalej uviedol, že Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) ani NATO nemajú v súčasnosti vytvorený názor na to, čo urobiť s provokáciami kosovských Albáncov.
Ak zvážime, že počas predchádzajúcej kosovskej krízy v JZR západní politici postavili tézu, že trpiacou stranou sú kosovskí Albánci, potom v terajšej situácii skôr, ako sa vôbec podniknú nejaké kroky, bude treba sformulovať nové tézy. Washington zatiaľ zjavne nie je pripravený na túto úlohu a európske organizácie ani OSN nebudú robiť nijaké opatrenia, kým si nebudú isté, že ich podporia USA, uzatvára denník Gazeta.