Moskva 6. marca (TASR) - Obrovské kusy trosiek ruskej orbitálnej stanice Mir padajúce z vesmíru do svojho hrobu na dne Tichého oceánu nepredstavujú až také nebezpečenstvo. Skutočne vážnou hrozbou sú zmutované huby, varovali dnes vedci.
Podľa slov Jurija Karaša, experta z ruského vesmírneho programu, existuje možnosť, že mikroorganizmy, ktoré strávili najmenej 15 rokov v izolácii na palube Miru a zmutovali, by mohli predstavovať skutočné nebezpečenstvo - ak by prežili pád zemskou atmosférou. "Nechcem nič zveličovať, ale toto by mohol byť problém," povedal Karaš na tlačovej konferencii.
Karaš sám podstúpil výcvik kozmonauta a pracuje ako poradca pre medziplanetárne priestory. Jeho dnes zverejnené závery sú založené na výskume ruského Inštitútu pre medicínske a biologické problémy.
Vedci sa obávajú, že tieto huby by mohli byť extrémne zhubné, najmä ak by sa zmiešali s pozemskými druhmi, ktoré napádajú kovy, sklo a plasty.
Predstavitelia západných zdravotníckych organizácií už predtým vyjadrili obavy z mikroorganizmov, ktoré by sa mohli dostať na Zem. Ruskí mikrobiológovia objavili na Mire prvý z agresívnych druhov húb obývajúcich túto vesmírnu stanicu pred 13 rokmi.
Ruskí predstavitelia prikladajú tejto hrozbe len malú váhu a to aj napriek tomu, že návštevníci orbitálnej stanice na nej objavili obrovské množstvo rôznych druhov húb - ukrývajú sa za kontrolnými panelmi, v klimatizácii a na rôznych iných miestach. Sú veľmi deštruktívne: produkujú kyselinu octovú spôsobujúcu koróziu a do vzduchu vylučujú toxíny.