Washington 9. novembra (TASR) - Sudca Richard Goldstone, neúnavný žalobca vojnových zločinov spáchaných v bývalej Juhoslávii a Rwande, navrhuje vytvorenie podobnej inštitúcie, ktorá by potrestala vinníkov teroristických útokov na USA.
Goldstone, pôvodom z Južnej Afriky, už na túto tému rozprúdil diskusiu a navrhuje, aby "Bezpečnostná rada OSN zriadila súd ad-hoc", ktorý by mal za úlohu vyšetrovať, trestne stíhať a priviesť pred spravodlivosť osoby zodpovedné za teroristické útoky na Ameriku.
Podľa jeho slov by takýto medzinárodný trestný tribunál poskytol neutrálnu pôdu, na ktorú by ostatné krajiny mohli vydávať svojich podozrivých zo septembrových útokov. Nemecko, Francúzsko, Španielsko a ďalšie krajiny už v tejto súvislosti nejakých podozrivých zadržali.
Ako príklad vydania na "neutrálnu pôdu" Goldstone uviedol číro teoretický prípad, že by sa Pakistanu podarilo zatknúť Usámu bin Ládina. Ak by existoval medzinárodný tribunál, tvrdí Goldstone, tak by nebolo "politicky na Islamabade", aby ho vydal Spojeným štátom.
"Nemyslím si, že Pakistan by bol schopný vydať bin Ládina do New Yorku... No ak Bezpečnostná rada zriadi súd, potom bude Pakistan povinný vydať ho tomuto tribunálu," tvrdí Goldstone, ktorý je v súčasnosti hosťujúcim profesorom na Právnickej fakulte Newyorskej univerzity.
Aj v prípade existencie medzinárodného súdu by však Spojené štáty pokračovali vo vyšetrovaní prípadu a jeho riešení na pôde svojich vlastných súdov, dodal Goldstone.
"Musíme uznať, že kohokoľvek uznajú USA vinnými, by išiel na súdny proces sem. Musíme však zároveň uznať, že potrebujeme neutrálny súd, ktorému by jednotlivé krajiny mohli vydávať podozrivých," domnieva sa juhoafrický sudca.
Spojené štáty však nie sú dvakrát nadšené myšlienkou vytvorenia stáleho medzinárodného trestného súdu, čiastočne aj kvôli tlaku zo strany ich vlastných ozbrojených síl, ktoré sa obávajú, že americkí vojaci povolaní do boja by tu mohli byť súdení za zločiny spáchané na civilistoch na cudzej pôde.
Pred druhou svetovou vojnou bol pomer zabitých vojakov a civilistov 20:1. Pomer sa však prudko obrátil a dnes na jedného zabitého vojaka pripadne až sto civilných osôb. Pri útoku na USA 11. septembra 19 teroristov namierilo štyri civilné lietadlá na Svetové obchodné centrum v New Yorku, pričom zahynulo 5000 ľudí - prevažne civilisti.
Na vytvorenie medzinárodného súdu pre svetový terorizmus je potrebná ratifikácia najmenej 60 krajín.