Viedeň 9. novembra (TASR) - Najnovšie vyjadrenia amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella o Iraku hodnotí väčšina znalcov medzinárodnej scény ako príklon Bushovej administratívy k "vojenským jastrabom", píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.
Šéf americkej diplomacie sa nechal počuť, že keď budú USA hotové s Usámom bin Ládinonm a jeho al-Kaidá, obrátia "pozornosť na terorizmus všade vo svete a nech si krajiny ako Irak, ktoré sa pokúsili dostať sa k zbraniam hromadného ničenia, nemyslia, že ich prehliadneme".
Powell doteraz akúkoľvek možnosť útokov na Irak striktne odmietal. Na rozdiel od niektorých členov americkej vlády, ktorí už krátko po 11. septembri tvrdili, že Saddámovi Husajnovi treba dať príučku bez ohľadu na to, či sú, alebo nie sú dôkazy o jeho účasti na antiamerických teroristických útokoch.
O najnovší rozruch sa postarala informácia, publikovaná v stredajšom vydaní denníka New York Times. Dvaja vysokopostavení utečenci informovali o prepojení súčasného irackého vedenia s islamským terorizmom. V obci Salman Pak, ležiacej na sever od Bagdadu, vybudoval iracký režim tréningový tábor, v ktorom sa momentálne uskutočňuje výcvik 40 až 50 Arabov z rôznych krajín, od Saudskej Arábie po Maroko. Muži sa okrem iného učia, ako možno uniesť lietadlo bez použitia zbraní.
Salman Pak dobre poznajú aj zbrojní inšpektori OSN, ktorí po vojne v Perzskom zálive až do roku 1998 pátrali v Iraku po programoch na výrobu zbraní hromadného ničenia. Vie sa, že od 70. rokov existujú v obci laboratóriá, ktoré sa zaoberajú výrobou komponentov pre biologické zbrane.
Ani existencia tréningového tábora nie je ničím novým. Iracké vedenie však tvrdilo, že v tomto zariadení si vychováva osobitné vojenské jednotky na antiteroristické zásahy, uzatvára rakúsky denník.