Saná 9. novembra (TASR) - Žiadna iná krajina na Blízkom východe nesleduje konflikt v Afganistane tak pozorne ako Jemen, pôvodná vlasť predkov najhľadanejšieho teroristu Usámu bin Ládina. Jeho otec sa totiž narodil v severnom Jemene, odkiaľ odišiel za šťastím a bohatstvom do Saudskej Arábie.
Jemen síce leží 3500 kilometrov od bombardovaného Afganistanu, ale emocionálne má k tejto krajine najbližšie. No aj napriek tomu dnes, 10 rokov po vojne v Perzskom zálive, keď podporoval Saddáma Husajna, Jemen diskrétne a jednoznačne akceptuje útoky západných spojencov na Taliban a bin Ládina.
Nie že by tu nedochádzalo k vášnivým protestom študentov, ktorí bin Ládina uctievajú ako arabského hrdinu. A nie že by sa pri piatkových modlitbách v mešitách neozývali buričské kázne, ale tunajší režim, ktorý vládne vďaka zložitému systému demokracie, kmeňovému konsenzu a vlastnému bezpečnostnému aparátu, sa zatiaľ drží na uzde.
Pritom ešte nedávno úrady privierali oči pred prítomnosťou bin Ládinovej teroristickej siete al-Káida v krajine, ak jej členovia zachovávali určité dekórum. Jemen má 18 miliónov obyvateľov, ktorí vlastnia až 60 miliónov zbraní. Mnohí Jemenčania po boku bin Ládina bojovali v Afganistane proti sovietskej armáde.
Prezident Sálih však navádza svoj štát na kurz, ktorý bol ešte pred pár rokmi nepredstaviteľný. Katalyzátorom zmien bol vlaňajší bombový útok na americkú vojnovú loď v jemenskom prístave Aden. Za tento útok je zodpovedná bin Ládinova teroristická bunka a jemenská vláda nad ním nemohla prižmúriť oči, pretože sa nad ňou vznášal Damoklov meč americkej odvety. Nakoniec zvíťazil zdravý rozum a Jemenčania odniekiaľ "vyčarovali" aspoň šesť podozrivých členov al-Káida.
Tragické septembrové atentáty v USA a následné bombardovanie Afganistanu nedávajú Jemenu príliš na výber. Vláda v Saná sa nakoniec síce bez fanfár, ale predsa, rozhodla podporovať operácie spojencov v Afganistane, doma zakázala demonštrácie a obmedzuje aktivity opozície.
Človeka upokojí aj fakt, že Jemen, ktorý bol ešte nedávno bezpečným útočiskom atentátnikov a teroristov, zaviedol na letisku v Saná počítačovú evidenciu cestujúcich. Takže aj táto krajina, ktorá nebola dlho schopná zaujať voči terorizmu jednoznačný postoj, je teraz nútená pripojiť sa k celosvetovému pátraniu po najhľadanejších teroristoch.