Londýn 9. novembra (TASR) - Členovia britskej vlády vyjadrili súkromne nespokojnosť so spôsobom, akým Spojené štáty vedú vojnu proti terorizmu, čo je prvým príznakom vážnych rozporov medzi Londýnom a Washingtonom po septembrových atentátoch, konštatuje dnes britský denník Guardian.
Podľa týchto novín britských politikov znepokojujú viaceré otázky: izraelsko-palestínsky konflikt, stratégia vzdušných útokov, údajne nedostatočné konzultácie Washingtonu so spojencami a malá pozornosť, ktorú Američania venujú humanitárnej kríze.
Britská vláda je zhrozená názormi istých skupín v Pentagóne, ktoré chcú zaútočiť na Irak, tvrdí Guardian. Hlavným zdrojom sporov je izraelsko-palestínsky konflikt. Premiér Tony Blair vyzval v stredu vo Washingtone prezidenta Georgea W. Busha, aby vyvinul tlak na Izrael a dostal ho späť za rokovací stôl.
Snaha britského premiéra však stroskotala. Vyšlo totiž najavo, že šéf americkej diplomacie Colin Powell nakoniec neprednesie pred Valným zhromaždením OSN tento víkend dlho ohlasovaný prejav na podporu vytvorenia palestínskeho štátu. Tento prejav mal byť historickým posunom v americkej politike voči Izraelu, pretože by Washington priblížil k palestínskej pozícii, píše Guardian.
V sobotu vystúpi pred VZ OSN George W. Bush, no podľa zdrojov z britského ministerstva zahraničných vecí je nepravdepodobné, že by predniesol takéto historické vyhlásenie. Londýn má tiež čoraz väčšie obavy, že po Afganistane sa Bushova administratíva obráti proti Iraku. Nemenovaný člen britskej vlády pre Guardian povedal, že bombardovanie Iraku by bolo katastrofou a jeho dôsledky pre Spojené štáty i pre Britániu by boli v arabskom svete mimoriadne nebezpečné.