Brusel 8. novembra (TASR) - Rakúsko chce, aby dohoda medzi Viedňou a Prahou o hodnotení jadrovej elektrárne v Temelíne, ktorou vyvrcholí tzv. proces z Melku, bola súčasťou prístupovej zmluvy medzi EÚ a Českou republikou. Oznámil to dnes v Bruseli rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel.
Výsledky procesu z Melku, v rámci ktorého prebieha hodnotenie bezpečnosti a vplyvu Temelína na životné prostredie, by sa podľa Schüssela mali stať záväzné tým, že budú súčasťou zmluvy o pristúpení ČR do EÚ. "Požiadali sme Európsku komisiu (EK), aby výsledky dialógu začatého v Melku boli zahrnuté do zmluvy, do kapitoly energetika, čo by bolo záväzné pre obe strany," povedal rakúsky kancelár po dnešnom stretnutí s predsedom EK Romanom Prodim.
Schüssel dnes Prodimu tlmočil rakúske požiadavky, aby sa na európskej úrovni čo najskôr začalo diskutovať o spoločných štandardoch jadrovej bezpečnosti, ktorú zatiaľ legislatíva EÚ neupravuje. Je to nevyhnutné najmä po 11. septembri, pretože sa zvýšilo nebezpečenstvo teroristických úrokov proti jadrovým zariadeniam, upozornil rakúsky kancelár.
Okrem Temelína rokoval s Prodim aj o víkendovom neformálnom minisummite siedmich členských krajín EÚ v Londýne, ktorý zvolal britský premiér Tony Blair. Rakúsko a ďalších sedem menších štátov medzi pozvanými chýbalo, čo vyvolalo v týchto krajinách nevôľu.
"Sme toho názoru, že všetkých 15 krajín by malo diskutovať o relevantných otázkach v dobe, ako je táto. Myslím, že by mali byť prítomná všetci, každý by mal predniesť svoje myšlienky a byť súčasťou diskusie," tlmočil Schüssel stanovisko ôsmich nepozvaných štátov.
Zdôraznil, že ak chce Európa byť jednotná, mala by využívať na takéto schôdzky svoje inštitúcie, a nie hľadať individuálne formy stretnutí. Prodi sa pripojil ku kritike: "Pre nás neexistujú malé a veľké štáty, všetci sú rovnocenní."
Britský premiér plánoval pôvodne pozvať do Londýna iba lídrov Francúzska a Nemecka, až neskôr sa rozhodol aj pre Španielsko, Taliansko a Belgicko, ktoré teraz predsedá EÚ. Nakoniec sa na stretnutie doslova nanútil aj rozčúlený holandský premiér Wim Kok.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab