Paríž 8. novembra (TASR) - Už po teroristických útokoch v amerických mestách bolo isté, že po Afganistane si USA vyrovnajú účty aj s ďalšími krajinami, v ktorých sa ukrývajú siete saudskoarabského multimilionára Usámu bin Ládina. Somálsko, Sudán a Jemen postihne rovnaký osud ako Afganistan a neujdú protiteroristickému boju, uvádza v dnešnom čísle francúzsky denník Libération.
Lenže čas plynie a veci sa komplikujú. Jednak v Afganistane, v ktorom USA ešte ani zďaleka nelikvidovali režim vládnuceho hnutia Taliban. Ďalej sa komplikujú aj v tých krajinách arabského sveta, čo aspoň oficiálne vyjadrujú podporu americkým úderom na ciele v Afganistane. Arabi v nich sú pripravení v prípade potreby hneď sa postaviť ako "živé štíty", komentuje denník.
Sudánsky Chartúm a jemenská metropola Saná sú síce len okrajové mestá arabského sveta, ale v diplomatickej oblasti nie sú ani zďaleka tak izolované ako hnutie Talibanu v Afganistane.
Vojenské operácie v Afganistane nadobúdajú neistý charakter, takže teraz sa nemôže hovoriť o otvorení nových frontov, vyjadruje názor denník.
V uvedených troch krajinách má Usáma bin Ládin svojich sympatizantov, logistické a finančné "zázemie". Skôr alebo neskôr USA nepochybne zostavia zoznam osôb, ktoré bude potrebné zatknúť, alebo vydať, vypracujú aj zoznam účtov, ktoré bude potrebné zmraziť, alebo nechať prepadnúť, a pripravia aj zoznam táborov, čo bude treba zničiť.
USA sa môžu, napríklad v prípade Somálska, obrátiť na niektoré susedné krajiny poznajúce terén. Hrozí, že pôjde o riešenie regionálnych vecí, ale nie o protiteroristický boj, komentuje denník.
Dokonca aj v krajine, ktorá by bola ochotná spolupracovať, ako Sudán, ciele Washingtonu pôjdu proti verejnej mienke. V nej je antiamerikanizmus jeden z najlepšie jednotiacich prvkov, uzatvára Libération.
12 roi im