Washington 7. novembra (TASR) - Šváby žili na Zemi už milióny rokov predtým, než sa na nej objavili dinosaury, a boli dostatočne veľké na to, aby pred nimi utiekol aj samotný Tyrannosaurus rex.
Toto zistenie vyplýva z nálezu skameneliny švába, ktorú našiel tím amerických vedcov zo Štátnej univerzity v štáte Ohio. Tristo miliónov rokov stará fosília, ktorá je zatiaľ najväčšou skamenelinou švába, aká sa kedy našla, je natoľko zachovalá a kompletná, že vedci dokážu rozoznať dokonca žilky na jeho krídlach.
Obrovský šváb žil počas obdobia tvorby kamenného uhlia, keď bolo dnešné Ohio rozsiahlym tropickým močiarom, tvrdí Cary Easterdayová, študentka posledného ročníka, ktorá pomáhala pri skúmaní fosílie.
"Zvyčajne dúfame, že sa nám podarí nájsť len skameneliny panciera a kostí, pretože obsahujú minerály, ktoré zvyšujú ich šance na prežitie. No niečo nezvyčajné v chemickom zložení tohto miesta umožnilo zachovať aj organizmy bez panciera či kostí v neuveriteľne detailnom stave," hovorí Easterdayová.
Telo deväťcentimetrového švába s názvom Arthropleura pustulatus sa zachovalo do takej miery, že vedci nemali problém na skameneline rozlíšiť končatiny a tykadlá.
Fosília švába z Ohia, ktorú tím vedcov prezentoval na výročnom stretnutí Americkej geologickej spoločnosti v Bostone, je dvakrát tak veľká ako súčasný priemerný americký šváb, hoci o niečo menšia než šváby žijúce v niektorých tropických oblastiach.