Rím 7. novembra (TASR) - Dolná komora talianskeho parlamentu schválila dnes vojenskú účasť talianskych bezpečnostných síl na operácií Trvalá sloboda, vedenej USA proti medzinárodnému terorizmu.
Poslanci Poslaneckej snemovne odsúhlasili účasť svojej krajiny vo vojne prevažnou väčšinou hlasov, čím sa Taliansko po Veľkej Británii, Francúzsku a Nemecku stalo v poradí štvrtou európskou krajinou, ktorá poskytla USA konkrétnu vojenskú pomoc. Všeobecne sa očakáva, že tento krok by mala bez väčších problémov odsúhlasiť aj horná komora talianskeho parlamentu - Senát.
Dolná komora odsúhlasila tento významný krok po zdĺhavej rozprave, v rámci ktorej vystúpil s prejavom aj taliansky premiér Silvio Berlusconi. Predseda talianskej vlády zdôraznil dôležitosť vojenskej účasti Talianska na vojenskej odvetnej akcii proti terorizmu a vyzval poslancov, aby ho v hlasovaní podporili.
"Vo svetovej koalícií, ktorá bola vytvorená za účelom boja proti terorizmu, musíme zohrať úlohu aj my," vyhlásil Berlusconi. Za vojenskú účasť hlasovalo 513 poslancov, zatiaľ čo proti sa vyslovilo 35 a dvaja sa hlasovania zdržali.
Za aktívnu vojenskú angažovanosť svojej krajiny vo vojne proti terorizmu sa vyslovili aj poslanci opozičnej stredoľavej aliancie. Opačného názoru boli Strana zelených a Strana komunistickej obnovy, ktoré sa obyčajne v rámci otázok o bezpečnosti stavajú na stranu pacifistov.
"Nikto si nemôže robiť ilúzie: boj proti terorizmu nebude ani krátky, ani ohraničený a nezaobíde sa ani bez krviprelievania. Všetci však dobre vieme, že ide o boj civilizácie proti barbarstvu," uviedol na margo tejto otázky taliansky minister obrany Antonio Martino.
Taliansko poskytne pre vojenskú operáciu v Afganistane 2700 vojakov, vrátane námorných, leteckých aj pozemných oddielov. Martino zároveň upresnil, že väčšina talianskych vojakov sa bude zúčastňovať na logistických a defenzívnych operáciách. Dodal však, že určitá časť z nich by mohla byť zapojená aj priamo do bojových misií.
Podľa Martina budú talianske jednotky pôsobiť pod priamym velením americkej armády. V rámci vojenskej pomoci poskytne Taliansko aj lietadlovú loď Garibaldi, stíhačky Harrier a útočné vrtuľníky, ako aj dopravné a zásobovacie lietadlá. Približne 1000 vojakov sa zúčastní na eskortných a humanitárnych misiách.