Mníchov 7. novembra (TASR) - Život je plný rizika a nebezpečenstva. Nemci sa však podľa expertov z univerzity v Dortmunde pričasto trápia kvôli irelevantným problémom namiesto toho, aby si robili starosti pre skutočné a život ohrozujúce riziká.
Obyvateľov Nemecka napríklad trápia amalgámové výplne zubov, alebo ľudská forma choroby šialených kráv, ale vôbec nie alkoholizmus, fajčenie a smrteľné dopravné nehody, konštatujú Walter Krämer a Gerald Mackenthun vo svojej knihe Panikári.
Autori sa v tejto publikácii rozoberajú tri témy, ktoré najčastejšie sužujú ich krajanov: amalgámové výplne zubov, ktoré obsahujú ortuť, choroba šialených kráv a strach z epidémie ľudského variantu tejto choroby v Nemecku a tretím problémom, ktorý nedá Nemcom spávať, je rádioaktívna kontaminácia po havárii atómovej elektrárne v Černobyle.
Podľa Krämera a Mackenthuna sú to však irelevantné problémy: hladina olova v organizme ľudí, ktorí majú veľa amalgámových výplní je hlboko pod stanovenou normou, riziko rozšírenia Creutzfeld-Jakobovej choroby je riadne zveličené a napokon a následky Černobyľu sú menšie ako sa pôvodne predpokladalo.
Skutočným hazardom, na ktorý sa však často zabúda, ale ktorý si ročne vyžiada 100.000 obetí, je fajčenie. Ďalších 40.000 Nemcov sa upije na smrť.
Nemci sa podľa autorov knihy Panikári správajú ako princezná z rozprávky Hansa Christiana Andersona, ktorú tlačil hrášok pod matracom, hoci na ňom mala 20 perín. Krämer a Mackenthun vinia z toho médiá, ktoré chrlia takéto informácie. Radia preto Nemcom, aby sa najskôr zamysleli nad sebou a zvážili, či sa sami nesprávajú riskantne a nenechali sa ovplyvniť senzačnými správami.
3 lb žab