Schôdzka sa uskutoční v sídle belgického premiéra Guya Verhofstadta a začne sa o 22.00 h, oznámilo dnes belgické predsedníctvo v EÚ.
Pôjde o ďalšie stretnutie oboch predstaviteľov s cieľom oživiť mierový proces na Blízkom východe, Peres však nie je prílišným optimistom. "To, že sa stretávame, neznamená, že všetky problémy sú zrazu vyriešené," povedal novinárom po schôdzke s Verhofstadtom.
Bude podľa neho ťažké sedieť za jedným stolom s Arafatom po tom, ako došlo v nedeľu k obnoveniu násilia v Jeruzaleme, keď palestínsky militant zastrelil dvoch Izraelčanov v autobuse.
Arafat i Peres sú v Bruseli na stretnutí skupiny Euromed, ktorú tvorí 15 členských krajín EÚ a 12 štátov Sredomoria. Ešte pred jej začiatkom však obaja absolvovali sériu ďalších stretnutí.
Palestínsky líder rokoval okrem iných s predsedom Európskej komisie Romanom Prodim. Obaja vyzvali na zvýšenie medzinárodného úsilia s cieľom dosiahnuť mier na Blízkom východe. Vyslovili sa za posilnenie spoločného tlaku, ktorý by mali vytvoriť Európska únia, USA, OSN a Rusko.
Podľa Arafata je palestínska samospráva "strategicky oddaná" mierovému procesu. "Nebol by to len mier pre Palestínčanov, ale tiež pre Izrael, arabské krajiny a celý svet," vyhlásil na spoločnom brífingu s Prodim. Cestou k jeho dosiahnutiu je podľa neho vytvorenie samostatného palestínskeho štátu.
V bruselskom paláci Egmont sa medzitým začala dvojdňová schôdzka ministrov zahraničných vecí skupiny Euromed, ktorej hlavnou témou je boj proti terorizmu, ale predmetom rozhovorov bude určite aj izraelsko-palestínska kríza.
Hoci za rokovacím stolom možno očakávať búrlivú diskusiu o amerických vojenských útokoch proti Afganistanu či definíciu terorizmu, za úspech je v Bruseli považovaná už skutočnosť, že pozvanie tento rok prijalo všetkých 12 partnerov EÚ zo Stredomoria. Vlani napríklad schôdzku bojkotovali Sýria a Libanon kvôli prítomnosti Izraela.
Predstavitelia 27 štátov majú v súvislosti s teroristickými útokmi z 11. septembra potvrdiť platnosť a potrebu tzv. barcelonského procesu, ktorý sa začal v roku 1995 a ktorého cieľom je rozvoj vzťahov EÚ a Stredomoria v troch rovinách: politike a bezpečnosti, hospodárstve a finančnej sfére, ako aj sociálnej a kultúrnej oblasti.
Na programe schôdzky je dnes večer len jedno spoločné pracovné rokovanie, v utorok však budú ministri tzv. skupiny Euromed diskutovať celý deň.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem