Moskva 5. novembra (TASR) - Ruský minister obrany Sergej Ivanov dnes vyhlásil, že medzi Ruskom a USA očividne dochádza k zbližovaniu postojov v otázke zmluvy o protiraketovej obrane (ABM).
Ivanov, citovaný ruskou tlačovou agentúrou Interfax, konštatoval, že v pozíciách oboch strán nastal "zjavný pokrok".
Spojené štáty považujú ABM z roku 1972 za prežitý pozostatok studenej vojny. Rusko ju, naopak, doposiaľ označuje za pilier strategickej stability vo svete. Ruskí predstavitelia však v ostatnom čase zmiernili svoje vyjadrenia v tejto otázke. Pre USA je dokument prekážkou pre plánované budovanie vlastného protiraketového štítu.
Dohoda zakazuje budovanie systémov protiraketovej obrany, vychádzajúc z predpokladu, že obava z odvetného útoku bráni ktorejkoľvek z oboch svetových veľmocí použiť strategické zbrane proti druhej strane.
Ivanov informoval, že o otázke ABM sa bude diskutovať podrobne na vrcholnej schôdzke prezidentov oboch krajín Vladimira Putina a Georgea W. Busha v USA, naplánovanej na 13.-15. novembra.
Dnešné vyjadrenie ruského ministra obrany vyvoláva očakávania, že na summite na budúci týždeň by mohlo dôjsť k prelomu v tejto záležitosti.
Plánované odstúpenie Washingtonu od ABM bolo jednou z tém aj na sobotňajšom stretnutí Ivanova s americkým ministrom obrany Donaldom Rumsfeldom. Ruský predstaviteľ vtedy pripustil, že ABM je síce "dôležitým, ale nie jediným komponentom strategickej stability".
"Často nám bolo v minulosti povedané, že zmluva ABM je pozostatkom studenej vojny. Sčasti, a opakujem sčasti, s tým súhlasím. Avšak pozostatkami studenej vojny sú, do istej miery, všetky rusko-americké dohody," vyhlásil v sobotu Ivanov.