Paríž 5. novembra (TASR) - Terajšou úlohou OSN je pomôcť obyvateľstvu Afganistanu. Humanitná činnosť OSN v Afganistane trvá už niekoľko rokov, kedže krajina už 20 rokov pozná len násilie. Súčasné bombardovanie Afganistanu sťažuje naše úsilie, povedal v rozhovore pre dnešné číslo denníka Le Figaro generálny tajomník OSN Kofi Annan.
OSN by chcela poskytovať mesačne 50.000 až 60.000 ton potravín pre afganské obyvateľstvo, ale v súčasných podmienkach mu poskytuje polovicu. Generálny tajomník OSN vyjadril nádej, že čoskoro bude možné Afganistanu poskytovať väčšiu pomoc, najmä zo susedných krajín, v ktorých si OSN vybudovala základne. Medzi týmito krajinami Kofi Annan zdôraznil Uzbekistan.
Teraz, keď letecké sily USA vedú leteckú vojnu proti cieľom afganského vládnuceho hnutia Taliban a proti teroristickým cieľom v Afganistane, je OSN v prvej línii. Bezpečnostná rada OSN nedávno odhlasovala dve rezolúcie, ktoré stanovujú rámec spolupráce 189 členských krajín OSN v boji proti terorizmu, pripomína denník. Podľa rezolúcií vlády členských krajín musia odmietnuť poskytnutie politického azylu teroristom a zakázať vybudovanie výcvikových táborov a logistických základní na svojom území. Nie je to len želanie, zdôraznil Kofi Annan. Vlády, ktoré porušia spomenuté dve rezolúcie, sa vystavia medzinárodným sankciám, dodal.
Kofi Annan ďalej uviedol, že už teraz sa pripravuje mier v Afganistane. Aj v tom má OSN skúsenosti, keď už niekoľko rokov sa pokúša presvedčiť afganské frakcie, aby sa spolu podieľali na výkone moci. Po teroristických útokoch v amerických mestách Washington a New York z 11. septembra je tento cieľ ešte naliehavejší. Rôzne etnické skupiny v Afganistane musia prestať proti sebe bojovať a zorganizovať sa do širokej politickej koalície. Aj susedné krajiny by mali akceptovať afganskú vládu, ktorá bude proafganská, teda v prospech afganského ľudu, zdôraznil Kofi Annan.
Bez odpovede nateraz ostáva otázka, ako zaistiť bezpečnosť afganského ľudu, keď sa skončia vojenské akcie proti cieľom Talibanu. Isté je, že na poskytovanie potravinovej pomoci krajine a na jej rekonštrukciu bude potrebný pokoj. Skúmajú sa tri možnosti, uviedol Kofi Annan. Prvou je vyslanie mierových síl OSN, známych aj pod názvom modré prilby. Druhou možnosťou sú mnohonárodné sily, do ktorých by poslali svojich príslušníkov niektoré krajiny dobrovoľne. Tieto sily by mohli pochádzať výlučne z islamských krajín, alebo by sa v nich mohli združiť príslušníci z islamských a neislamských krajín. Tretím riešením sú národné sily. Budúca koalícia v Kábule by zorganizovala vlastné afganské sily, do ktorých by poskytli členov domáce milície. To by bola najlepšia záruka pre stabilitu krajiny, uviedol Kofi Annan v rozhovore pre Le Figaro.